Ciągle biegasz do toalety, a gdy już tam trafisz, ledwo wyciskasz kilka kropel?

Odczuwasz ból w dole brzucha, pieczenie podczas siusiania? To prawdopodobnie zapalenie pęcherza! Nie jesteś sama. Ta nieprzyjemna dolegliwość przytrafia się głównie kobietom. Panie cierpią na zapalenie pęcherza nawet 10-krotnie częściej od mężczyzn. Tylko czemu ten kłopotliwy problem tak często powraca? Jak leczyć zapalenie pęcherza i zapobiegać ponownym infekcjom dróg moczowych?

Dlaczego infekcje dróg moczowych przytrafiają się głównie kobietom?

Kobiety są narażone na zakażenia dróg moczowych nawet kilkukrotnie częściej niż mężczyźni! Winę ponosi tutaj nasza anatomia. Kobieca cewka moczowa ma długość pięciokrotnie mniejszą, niż męska. Zarazki mają krótką trasę do pokonania i z łatwością trafiają do pęcherza, przewodów nerkowych i nerek. Nie dość tego, cewka znajduje się tuż obok ujścia pochwy i odbytu – siedliska drobnoustrojów.

Szacuje się, że co druga kobieta chociaż raz w życiu miała lub będzie miała problemy
z pęcherzem. Ta przykra i bolesna przypadłość lubi nawracać, a zlekceważona – może poważnie dać się we znaki.

Jak „złapałaś” zapalenie pęcherza?

Jako mała dziewczynka pewnie wielokrotnie słyszałaś: „nie siadaj na ziemi, bo złapiesz wilka!” W dorosłym życiu „wilk” przybiera postać choroby – zapalenia pęcherza. Wychłodzenie układu moczowego (zwłaszcza cewki lub nerek) sprzyja rozwojowi infekcji pęcherza. Unikaj siadania na schodach, murkach, mokrym ręczniku na plaży lub basenie, czyli wszelkich „zimnych” powierzchniach.

Zimą, pamiętaj o noszeniu podkoszulki, raczej zrezygnuj ze spodni-biodrówek i krótkiej puchowej kurtki. Te ubrania odsłaniają plecy, narażając Cię na przeziębienie nerek. Eleganckie, długie płaszcze i sportowe, przedłużane kurtki są niezwykle modne, będzie Ci
w nich ciepło i miło, a przede wszystkim – zadbasz o zdrowie.

Jeśli często przytrafia Ci się zapalenie – zacznij zwracać szczególną uwagę na higienę. Za większość zakażeń układu moczowego odpowiadają bakterie E. Coli (pałeczki okrężnicy), naturalnie zamieszkujące dolne odcinki naszego układu pokarmowego, czyli jelito grube. Ich rolą jest produkcja witamin z grupy B i K, które ułatwiają proces trawienia jedzenia. Natomiast, gdy dostaną się na skórę między pochwą, a odbytem – szybko trafią do cewki moczowej i pęcherza, wywołując zapalenie. Największe ryzyko styku z bakterią E. Coli występuje, gdy korzystamy z publicznych toalet czy pływalni, gdzie przebywamy wśród ludzi o różnych przypadłościach, a poziom czystości pozostawia wiele do życzenia.

Zachorowaniom sprzyja także duża i intensywna aktywność seksualna oraz stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, takich jak spirala, krążki dopochwowe czy żele plemnikobójcze lub wprost przeciwnie – brak zabezpieczeń. Częste i energiczne współżycie prowadzi do otarć i mikrouszkodzeń, które skutkują chorobą.

Jesteś w ciąży? Rozwój maluszka oznacza powiększanie się narządów rodnych kobiety, ale także moczowodów, pęcherza i cewki moczowej, ułatwiając drobnoustrojom wędrówkę. Powiększona macica uciska przewody moczowe, co powoduje zatrzymanie moczu
w pęcherzu, a w konsekwencji możliwe zapalenie.

Na zakażenia częściej cierpią kobiety po menopauzie. Mniejsza ilość estrogenów sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone, dlatego łatwiej ulegają podrażnieniom.

Zapalenia dróg moczowych mogą się oczywiście przydarzyć mężczyznom – zwłaszcza Panom po 50. roku życia, którzy mają problemy z prostatą. Przerostu tego gruczołu utrudnia wydalanie moczu, uciskając na przewody moczowe oraz pęcherz.

Bez względu na płeć, zakażenia dróg moczowych są wyjątkowo niebezpieczne dla cukrzyków (przyspieszają niewydolność nerek) i osób mających kamienie na nerkach czy w pęcherzu.

Jak unikać zakażeń dróg moczowych?

  • Chodź do toalety od razu, kiedy tylko tego potrzebujesz. Przetrzymywanie moczu sprzyja infekcjom. Nie uzasadniaj tego brakiem czasu! Podczas spotkania służbowego, w podróży – nie krępuj się, nie wstrzymuj – zdrowie jest najważniejsze!

  • Pij dużo wody i herbat ziołowych. Nawodnisz się, zaczniesz regularnie chodzić do toalety, a to przyspieszy wypłukiwanie bakterii. Najlepsza będzie woda z dodatkiem soku z cytryny lub żurawiny. Witamina C jest bardzo ważna nie tylko dla odporności naszego organizmu, ale też w profilaktyce zakażeń dróg moczowych – bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Wśród herbat szczególnie wskazane są napary z ziela skrzypu, liści brzozy lub porzeczki.

  • Dbaj o higienę. Podmywaj się w kierunku odbytu. Inaczej, sama przyczyniasz się do wprowadzania bakterii E. Coli do cewki moczowej.

  • Unikaj kąpieli w miejscach o wątpliwym stanie czystości, a jeśli korzystasz z toalety publicznej – nie siadaj na desce klozetowej i myj ręce tuż po skorzystaniu z łazienki.

  • Noś bawełnianą, „oddychającą” bieliznę – nie dopuść do przegrzania i zapocenia miejsc intymnych.

  • Zimą, ubieraj się adekwatnie do pogody – osłaniając głowę, stopy i nerki.

  • Jeśli możesz, unikaj globulek i żeli plemnikobójczych. Pomyśl o innej formie zabezpieczenia.

  • Nie siadaj na zimnych lub mokrych powierzchniach.

  • Przyjmuj suplementy diety lub naturalne i pyszne dodatki, które urozmaicą Twoją dietę i wesprą prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, takie jak żurawina, którą możesz jeść w formie suszonych owoców, konfitury i soku. Do potraw dodaj natkę pietruszki, seler naciowy i korzeniowy lub jagody jałowca.

Jak leczyć zakażenie dróg moczowych?

Dobrym rozwiązaniem będą preparaty i napary ziołowe o działaniu przeciwzapalnym
i moczopędnym. Koniecznie ubieraj się stosownie do pogody – musi być Ci ciepło, ale nie nadmiernie.W czasie choroby warto zdecydować się na ciepłe kąpiele, ziołowe „nasiadówki” (w celu ich przygotowania sięgnij po zawiesiny na zapalenie dróg moczowych) oraz wygrzewanie się pod kołdrą przy użyciu termoforu. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki, a to przyspiesza zdrowienie.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli po dwóch dniach domowego leczenia objawy nie ustają, nasilają się lub masz gorączkę, nudności, wymioty – koniecznie umów wizytę lekarską. Doktor skieruje Cię na analizę moczu i dopasuje lekarstwa. Jeśli badania potwierdzą założenia, w większości przypadków stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że na okres 3-7 dni potrzebny jest antybiotyk.

Podczas badań, zwiększona liczba leukocytów w moczu potwierdza obecność zapalenia. W moczu może również występować krew (erytrocyty) oraz białko.

U niegorączkującej kobiety w wieku rozrodczym typowe dolegliwości podczas oddawania moczu i nieprawidłowy wynik badania są wystarczające dla podjęcia leczenia, u pozostałych osób wykonuje się posiew. Jego wyniki są dostępne po około 48 godzinach
i wskazują, ile i jakiego rodzaju bakterie znajdują się w moczu. Dla pełnego oglądu stanu zdrowia, lekarz może też zalecić USG nerek i dróg moczowych, urografię czy tomografię komputerową.

Jeżeli dolegliwości się utrzymują , a badania nie potwierdzają zakażenia układu moczowego, należy u kobiet wykonać badanie ginekologiczne (podejrzenie zapalenia pochwy), wziąć pod uwagę zapalenie cewki moczowej (choroba przenoszona drogą płciową), a niekiedy wykonać specjalistyczne badania urologiczne (cystoskopia).

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ objawów i złego samopoczucia. Z niewyleczonego zakażenia dróg moczowych może rozwijać się zapalenie nerek lub narządów rodnych, a to prowadzi do niewydolności nerek i niepłodności. Nie zaniechaj leczenia, gdy tylko lepiej się poczujesz – doprowadź kurację do końca. Po zakończeniu terapii warto zrobić kontrolne badanie moczu, żeby sprawdzić, czy wszystkie bakterie na pewno zostały zniszczone.