Bezpłatne leczenie szpitalne przysługuje w ramach NFZ, jednak coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie szpitalne prywatne. Polisa taka daje możliwość otrzymania świadczenia pieniężnego za każdy dzień spędzony w szpitalu, gdy hospitalizacja jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub przewlekłej choroby. Pieniądze otrzymane z odszkodowania przeznaczyć można na dowolny cel, wydanie ich nie jest ograniczone jedynie do kwestii medycznych.

Na czym polega ubezpieczenie szpitalne prywatne?

Ubezpieczenie szpitalne prywatne to samodzielna polisa lub dodatek do polisy NNW. Polega ono na tym, że za każdy dzień pobytu w szpitalu – pod warunkiem, że leczenie szpitalne nie trwa krócej niż 3-4 dni i nie dłużej niż 90 dni – wypłacane jest świadczenie pieniężne w wysokości kilkuset złotych. Wysokość odszkodowania określona jest w umowie i wynosi zazwyczaj od 100 do 500 złotych za każdy dzień spędzony w szpitalu.

Ubezpieczenie szpitalne prywatne jest zupełnie niezależne od ubezpieczenia NFZ. Oznacza to, że nawet jeśli za leczenie w szpitalu nie ponosi się żadnych kosztów, świadczenie z tytułu ubezpieczenia prywatnego jest wypłacone w całości.

Pieniądze przeznaczyć można na dodatkową opiekę medyczną, na leki lub na rehabilitację, można jednak także kupić za nie coś „na pocieszenie” po wyjściu ze szpitala. Ubezpieczyciel nie rozlicza z wydanych pieniędzy ze świadczenia i nie wnika, na co zostaną one przeznaczone.

Ograniczenia przypadków, z powodu których konieczna była hospitalizacja, za którą należy się świadczenie, ujęte są w warunkach umowy – zazwyczaj jest to pobyt w szpitalu z powodu ciąży, choroby psychicznej i ewidentnie zawinionych przez ubezpieczonego wypadków.

Czy ubezpieczenie szpitalne prywatne można wykupić także dla dziecka?

Dzieci można ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków, wykupując przy okazji ubezpieczenie szpitalne prywatne dla małego pacjenta. Taka opcja nie jest zazwyczaj obciążona wysokimi kosztami (ubezpieczenie szpitalne prywatne dla dziecka to wydatek kilkunastu, kilkudziesięciu złotych dziennie), więc warto uwzględnić ją w domowym budżecie. Po wyjściu ze szpitala można za pieniądze otrzymane ze świadczenia kupić małemu pacjentowi „na osłodę” coś, o czym marzy, można też przeznaczyć otrzymane środki finansowe na prywatną rehabilitację dla dziecka, co przyśpieszy jego powrót do zdrowia.

Ubezpieczenie szpitalne prywatne – czy warto z niego skorzystać?

Ubezpieczenie szpitalne prywatne to dobry pomysł, jeśli chcemy mieć poczucie zabezpieczenia na wypadek niespodziewanego pobytu w szpitalu, a także wówczas, gdy spodziewamy się, że z powodu choroby lub operacji pobyt w szpitalu może się przedłużyć, co zazwyczaj niekorzystnie wpływa na domowe finanse.

Zastrzyk gotówki w postaci kilkuset złotych za każdy dzień spędzony w szpitalu jest interesującą opcją i na pewno pomoże w niejednej życiowej sytuacji.

Pamiętajmy jednak, że nie w każdym przypadku hospitalizacji należy się ekwiwalent pieniężny. Warto dokładnie przeczytać warunki umowy i wybrać polisę jak najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne, jeśli wykupujemy ubezpieczenie szpitalne prywatne i planujemy spędzić urlop poza granicami Polski. Większość polis oferujących ubezpieczenie szpitalne prywatne działa jedynie na terenie naszego kraju, więc jeśli zależy nam na ubezpieczeniu poza terytorium Polski, trzeba to wyraźnie zaznaczyć podczas wybierania produktu. Samo ubezpieczenie szpitalne prywatne nie w każdym przypadku spełnia oczekiwania klienta – w jego ramach nie jest oferowane na przykład odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nie jest również połączone z opcją medycznego assistance. Te dodatkowe opcje można jednak wykupić razem z polisą oferującą prywatne ubezpieczenie szpitalne. Najczęściej zaleca się łączne wykupienie przynajmniej polisy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.