Rehabilitacja stawu kolanowego – jak powinna przebiegać?
Staw kolanowy łączy udo z podudziem. Równocześnie stanowi największe połączenie w organizmie człowieka. Z tego też powodu narażony jest na bardzo częste kontuzje i urazy wśród wielu osób, nie tylko uprawiających aktywnie sport. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny jego urazów oraz jak powinna przebiegać prawidłowa rehabilitacja.
Staw kolanowy – budowa
Kolano człowieka jest zbudowane ze stawu zawiasowo-obrotowego, na anatomię którego składa się system więzadeł zewnątrz- oraz wewnątrzstawowych, łąkotki i mięśnie, które stabilizują oraz otaczają kolano. Dzięki tak skomplikowanej budowie systemu więzadłowo-mięśniowego możliwa jest względna stabilizacja stawu, która umożliwia mu zakres ruchu 140° oraz minimalny przeprost.
Bardzo ważnymi strukturami są także kaletki – błony maziowe zapewniające odpowiedni ślizg i zapobiegające tarciu. Tutaj wyróżniamy kaletkę nadrzepkową oraz ciałko tłuszczowe Hoffy, które jest umiejscowione nad kolanem.
Przyczyny urazów stawu kolanowego
Staw kolanowy jest narażony na największe obciążenia w ciele człowieka. Przyczyny jego uszkodzeń są wielorakie. Kontuzja stawu kolanowego może wykształcić się ze względu na uprawiany sport, wpływ mają także tzw. czynniki zawodowe, np. częste podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów, kucanie, klęczenie lub pozostawanie w pozycji stojącej przez wiele godzin, a także otyłość.
Rehabilitacja stawu kolanowego
Aby rehabilitacja stawu kolanowego przyniosła zamierzony efekt, niezwykle istotna jest właściwa diagnostyka. Wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien zwrócić uwagę na elementy, które w największym stopniu są odpowiedzialne za stabilizację kolana – pasmo biodrowo-piszczelowe oraz mięsień czworogłowy. Fizjoterapeuta powinien także przyjrzeć się ukrwieniu oraz unerwieniu kolana. Jeśli szukasz wykwalifikowanego terapeuty, którego celem i misją jest wyeliminowanie problemu, a nie jedynie jego zaleczenie, wpisując w wyszukiwarkę hasło „fizjoterapeuta częstochowa” możesz mieć pewność, że trafiłeś na właściwą osobę. Warto pamiętać, że aby terapia przyniosła zamierzony efekt, ważne jest nie tylko wyeliminowanie bólu i wzmocnienie grup mięśniowych, ale również prawidłowa profilaktyka.