Żeby móc cieszyć się pięknym uśmiechem, należy regularnie uczęszczać na kontrole stomatologiczne. W razie potrzeby uzupełniać ubytki, a także przynajmniej raz w roku przeprowadzić higienizację jamy ustnej. Wśród profilaktycznych zabiegów higienizacyjnych wykonywanych przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, jednym z najpopularniejszych jest piaskowanie zębów. Na czym dokładnie polega ten zabieg i jak często powinien być wykonywany? Podpowiadamy.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to prosta procedura stomatologiczna, której nie należy się obawiać. Celem tego zabiegu jest usunięcie kamienia nazębnego i osadów, które gromadzą się na powierzchni zębów, między nimi, a także tuż przy dziąsłach. Usuwane są wówczas również bakterie mogące powodować choroby takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, które znajdują się w płytce nazębnej.

Wytwarzane przez te drobnoustroje kwasy mogą przyspieszyć rozwój próchnicy. Piaskowanie zębów należy przeprowadzić w miejscu takim jak klinika stomatologii. Warszawa to miejscowość, gdzie znajduje się wiele gabinetów oferujących taki zabieg. Procedura ta polega na oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów przy pomocy zawiesiny pod wysokim ciśnieniem, która zawiera drobinki czyszczące. Nazwa tego zabiegu wzięła się od znajdującego się w zawiesinie piasku czyszczącego.

Komu polecane jest piaskowanie zębów i ile trwa taki zabieg?

Zabieg piaskowania zębów polecany jest osobom, które chcą poprawić stan higieny swojej jamy ustnej, zmagają się z kamieniem nazębnym lub przebarwieniami. Czasami zabieg ten przeprowadzany jest również przed wybielaniem zębów. Procedurą tą powinny szczególnie zainteresować się osoby, które piją dużo kawy, herbaty lub czerwonego wina, palacze, a także pacjenci ortodontyczni.

Pamiętajmy jednak, że piaskowanie zębów warto przeprowadzić nie tylko ze względów estetycznych, aby pozbyć się kamienia nazębnego, ale też zdrowotnych, ponieważ zabieg ten, gdy jest regularnie wykonywany, pozwala ograniczyć rozwój próchnicy w jamie ustnej. Piaskowanie zębów trwa najczęściej około 20-30 minut.

Co daje piaskowanie zębów i jak często wykonywać taki zabieg?

Piaskowanie zębów pomaga usunąć nagromadzony kamień nazębny i osady, a także przebarwienia. Dodatkowo pozwala pozbyć się niektórych drobnoustrojów mogących powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego powodu zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych, warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić piaskowanie zębów. Większość specjalistów zaleca jednak, by poddać się takiemu zabiegowi dwa razy do roku, a więc co 6 miesięcy. W przypadku dużej tendencji do powstawania kamienia nazębnego, przebarwień lub osadów, piaskowanie zębów można przeprowadzać maksymalnie co trzy miesiące.