Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania
Każdy z nas chce, aby jego życie przebiegało w zdrowiu i dostatku. Spędzanie i celebrowanie wielu radosnych chwil razem z całą rodziną, realizacja zawodowa, patrzenie jak usamodzielniają się nasze dzieci i radość płynąca z posiadania wnuków – powodów może być wiele. Niestety nasza sytuacja życiowa może bardzo szybko ulec zmianie na skutek niespodziewanej i poważnej w skutkach choroby. Aby w tych trudnych chwilach nie martwić się o swoją sytuację finansową i zapewnienie środków do życia swojej rodzinie, warto wybrać ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania.
Co oznacza poważne zachorowanie?
Zanim przejdziemy do przedstawienia korzyści, jakie płyną z posiadania tej dodatkowej polisy, warto zapoznać się z tym, co kryje się pod terminem „poważne zachorowanie”. Polisa z tego tytułu dotyczy najczęściej zawału serca, udaru mózgu, nowotworu złośliwego, stwardnienia rozsianego czy niewydolności nerek. Ubezpieczenia od choroby mogą dotyczyć także:
- choroby Parkinsona,
- choroby Alzheimera,
- niezłośliwego guza mózgu,
- paraliżu,
- przeszczepu narządu,
- poważnego urazu głowy,
- zapalenia mózgu,
- zakażenia wirusem HIV,
- utraty kończyn,
- utraty słuchu, wzroku, mowy.
Warto mieć na uwadze, że każde z towarzystw ubezpieczeniowych może posiadać odmienny zakres ochrony oraz różną liczbę chorób, które taką ochroną zostaną objęte. W zależności od ubezpieczyciela liczba jednostek chorobowych podlegających ubezpieczeniu może wynosić 40, a w przypadku innego nawet ponad 50. Ponadto każda z chorób zawartych w polisie posiada określone wytyczne w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, stąd zawsze warto zapoznać się z ich treścią przed podpisaniem umowy.
Ubezpieczenie od poważnego zachorowania – co gwarantuje?
Wysokość odszkodowania, którą otrzymamy od wybranego ubezpieczyciela na skutek poważnego zachorowania zależy przede wszystkim od wysokości sumy, na którą zostaliśmy ubezpieczeni. Co więcej, każda z chorób uwzględniona w OWU powinna być określona w tabeli procentowej w tymże dokumencie. Warto pamiętać o tym, że inną kwotę odszkodowania otrzymamy w przypadku wystąpienia zawału serca, a inną w przypadku amputacji kończyny.
Wybierając ubezpieczenia od choroby, warto wziąć pod uwagę to, w jakim okresie czasowym ubezpieczyciel planuje wypłacić na odszkodowanie. Zazwyczaj czas ten nie powinien być dłuższy niż 30 dni, od momentu przesłania zgłoszenia wraz z dokumentacją medyczną, która potwierdzi pogorszenie stanu zdrowia osoby ubezpieczonej. Następnie wypłata kwoty ubezpieczenia odbywa się w miesięcznych ratach, aż do momentu wyczerpania sumy ubezpieczenia.
Zakres ubezpieczenia od choroby może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Wielu z nich oprócz podstawowej polisy posiada także warianty rozszerzone. Pamiętajmy również, że im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy, tym większe odszkodowanie z tytułu poważnego zachorowania otrzymamy.
W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego możemy liczyć na:
- zabezpieczenie domowego budżetu,
- wysoki poziom ochrony,
- ubezpieczenie na długi okres czasu – w zależności od ubezpieczyciela umowę można kontynuować nawet do ukończenia 65. roku życia,
- możliwość otrzymania drugiej opinii medycznej,
- możliwość wypłaty kilku świadczeń,
- wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach – np. pomoc w utrzymaniu rodziny.
Ubezpieczenie od poważnego zachorowania – kiedy go nie otrzymasz?
W przypadku każdej polisy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają określone zasady, w przypadku których nie jest możliwe wypłacenie odszkodowania. Określa się je mianem wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza to, że ubezpieczyciel może prawnie odmówić nam wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczenia od choroby. Każde towarzystwo w swoim OWU posiada inne zasady wyłączenia odpowiedzialności, a do najczęstszych należą:
- usiłowanie popełnienia samobójstwa,
- usiłowanie lub popełnienie przestępstwa,
- udział w aktach terroryzmu, działania wojenne,
- świadome samookaleczenie lub okaleczenie na prośbę ubezpieczonego,
- wady wrodzone i schorzenia będące ich skutkiem,
- choroba AIDS,
- spożycie alkoholu,
- prowadzenie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień,
- zdiagnozowanie choroby przed objęciem ochroną ubezpieczeniową.