0db638c4ddb18c24e986a866a398c5eeeeade86cUczucie niedrożności nosa towarzyszy nam dość często, szczególnie w okresie wiosenno – jesiennym, kiedy to warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu smogu infekcji czy zaostrzaniu się alergii. Zazwyczaj traktujemy niedrożność nosa jako zło konieczne, jednak często możemy zredukować chociaż intensywność tej przykrej dolegliwości.

Przyczyny niedrożności nosa

Jednak zanim przejdziemy do metod radzenia dobie z niedrożnością nosa, warto wiedzieć w ogóle, jakie dokładnie mogą być tego przyczyny. Otóż odpowiedzialne za katar może być suche, przegrzane powietrze – często obecne w niewietrzonych, przegrzanych pomieszczeniach. To jednak nie wszystko. Przyczyną niedrożności nosa często także są alergie – na pyłki, kurze, czasem produkty spożywcze.

Często również odpowiedzialne za niedrożność nosa są przeróżne infekcje górnych dróg oddechowych. Tu oczywiście najczęstszą z nich jest przeziębienie – jest to infekcja wirusowa zazwyczaj o dość łagodnym przebiegu. Charakteryzuje się wystąpieniem kaszlu, kataru, bólu głowy, gardła i stanem podgorączkowym. Leczenie objawowe i odpoczynek wystarczą, aby sobie poradzić z tą infekcją.

Poważniejsza jest jednak grypa. Tu już objawy to : bóle mięśniowe, gorączka, często bardzo wysoka, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, suchość w gardle. Stwierdzenie takich objawów u siebie powinno zdecydowanie wiązać się z wizytą u lekarza.

Oczywiście katar może także wystąpić w przebiegu nieco rzadziej występujących infekcji takich jak zapalenie gardła czy zatok.

Higiena nosa

Niedrożność nosa to przykra dolegliwość. Nie warto siedzieć i czekać po prostu aż przejdzie – istnieją bowiem sposoby, które pozwolą nam uporać się z tym przykrym problemem. Wydmuchiwanie nosa i używanie jednorazowych chusteczek higienicznych to oczywiście podstawa. Warto ponadto wykonać inhalację wodą z roztworem soli albo z olejkami eterycznymi. Warto również dbać o to, aby skóra dookoła nosa była nawilżona – wystarczy tu zwykły krem nawilżający.

Szybciej zwalczymy katar jeśli nasze mieszkanie będzie przewietrzone i nie będzie przegrzane. W tym celu należy wietrzyć je choć raz na dzień przez pół godziny. Warto także albo zakupić profesjonalny nawilżacz albo rzucić czasem mokrą szmatkę na kaloryfer.

Spray do nosa Rinozine

Warto również zastanowić się nad zakupem preparatu Rinozine. Jest to spray do nosa z dodatkiem soli morskiej. Udrażnia on nos, redukuje jego przekrwienie, zmniejsza obrzęk i nawilża skórę nosa. Dzięki temu łatwiej i lżej nam się oddycha. Dowiedź się więcej o produktach Rinozine na stronie http://www.rinozine.pl/rinozine-aqua-spray-do-nosa-z-aloesem/