Leczenie mięsaków macicy
Mięsak macicy jest nowotworem złośliwym atakującym narząd rodny. Istnieje jego kilka rodzajów, a każdy daje inne rokowania. Najczęściej dotyka kobiet w okresie menopauzy. Sprawdźcie jakie są objawy i jak można leczyć mięsaki macicy.
O mięsakach
Mięsak macicy stanowi 3% wszystkich patologicznych rozrostów tej okolicy. Jest rodzajem nowotworu złośliwego rozwijającego się w narządzie rodnym, zaliczany jest do nie nabłonkowych i mięśniakomięsaków. Nowotwór ten należy do trudnych do rozpoznania, dlatego często wykrywany jest zbyt późno, by rozpocząć jego leczenie.
-Pacjentki, u których diagnozowane są mięsaki zgłaszają się do lekarza z powodu nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych oraz bólowych dolegliwości podbrzusza. Późniejszy etap zaawansowania choroby może objawiać się dolegliwościami ze strony pęcherza moczowego, takimi jak ból przy oddawaniu moczu, uczucie pełnego pęcherza, permanentne uczucie parcia na mocz, a także dolegliwościami ze strony odbytnicy, m.in. bólem przy oddawaniu stolca – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Sofimed.
Lokalizacją mięsaka macicy jest zwykle trzon macicy. Najczęściej pojawiającym się guzem jest natomiast mięśniakomięsak gładkokomórkowy stanowiący nawet 70% wszystkich mięsaków macicy. Poza nim często występują także mięsaki podścieliska (15% przypadków).
Choć szczyt występowania mięsaków przypada na okres menopauzy, to pojawiać mogą się u kobiet w każdym wieku.
Przyczyny i diagnostyka
Istnieją pewne predyspozycje, które mogą prowadzić do rozwoju mięsaków macicy. Należą do nich otyłość, brak potomstwa, stan po napromieniowaniu miednicy mniejszej, wiek oraz przyjmowanie tamoksifenu (substancji terapeutycznej podawanej w leczeniu raka sutka).
Mięsaki są wyjątkowo trudne do odróżnienia od mięśniaków macicy, będących ich łagodniejszymi odpowiednikami. W większości przypadków wykrywa się je przy okazji histeroskopii, przeprowadzanej z innego powodu lub miomektomii. Pomocniczym narzędziem w diagnostyce mięsaków jest ultrasonografia.
Leczenie
Mięsaki macicy leczy się poprzez operacyjne usunięcie macicy wraz z przydatkami. Jako uzupełnienie terapii rekomenduje się radioterapię lub chemioterapię (szczególnie w przypadku ognisk przerzutów). Plan leczenia zależy od typu histologicznego oraz zmiany stopnia zaawansowania lub zróżnicowania.
Wysoko zróżnicowanym zmianom dedykuje się hormonoterapię, w której wykorzystuje się progestageny, analogi gonadoliberyny lub inhibitory aromatazy.