photo-1489278353717-f64c6ee8a4d2Ból zębów może mieć bardzo wiele przyczyn, jednak niezależnie od tego, co go powoduje, zawsze wywołuje on spory dyskomfort i mniej lub bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kiedy więc ząb zaczyna boleć, nie warto czekać – najlepiej od razu udać się do stomatologa. Ale co zrobić w sytuacji, gdy wizyta u dentysty nie jest możliwa od razu, bo termin jest odległy? Jak postępować po powrocie od dentysty, gdy zęby bolą wskutek przeprowadzonego zabiegu? Sprawdźmy już teraz!

Dlaczego zęby bolą?

Przyczyn bólu zębów jest doprawdy wiele. Jedna z najczęściej występujących to próchnica. Zatrważający jest fakt, iż przeszło 90 proc. Polaków cierpi na tę dolegliwość (1). Innymi możliwymi przyczynami bólu są: zakażenie miazgi zęba, zanik dziąseł, nadwrażliwość, szkorbut, usunięcie zęba (wówczas silny ból występuje w miejscu rany po zębie), przeprowadzone zabiegi dentystyczne, jak np. wykonanie plomby w celu wypełnienia ubytku.

Jeśli ból zębów lub/i dziąseł utrzymuje się przez dłuższy czas, nie powinniśmy go bagatelizować, ponieważ może on być objawem rozwijającej się choroby. Unikanie wizyty w gabinecie stomatologicznym tylko pogłębia problem, powoduje mnożenie się ubytków i może prowadzić w ostateczności do utraty zębów oraz do innych poważnych konsekwencji (1). W związku z tym nawet niewielki ból zębów/zęba czy teoretycznie niegroźna nadwrażliwość, występująca stosunkowo często, także powinny skłonić do konsultacji medycznej, w czasie której lekarz zaleci właściwe postępowanie (2).

Jak łagodzić ból domowymi sposobami?

Jeżeli ból jest umiarkowany, możemy spróbować samodzielnie zniwelować go domowymi sposobami do czasu, gdy nastąpi umówiona wizyta u dentysty. Te same procedury możemy wdrożyć już po leczeniu dentystycznym, w trakcie którego ząb został podrażniony. Nadwrażliwość zębów, która uaktywnia się w wyniku przebytych zabiegów stomatologicznych, trzymuje się zazwyczaj do 4 tygodni (2). Jeżeli trwa dłużej, a do tego zauważamy inne niepokojące symptomy (jak np. obrzęk czy krwawienie dziąseł), trzeba ponownie skonsultować się z dentystą.

Jednym z klasycznych sposobów na ból zęba jest płukanie jamy ustnej naparem z rumianku lub szałwii. Napar powinien być ciepły, ale nie za bardzo, aby dodatkowo nie potęgował bólu i nadwrażliwości. Szybką ulgę przynosi także „opatrunek” z olejkiem kamforowym bądź goździkowym – aby go wykonać, wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami olejku i przyłożyć w bolące miejsce. Kiedy bólowi towarzyszy opuchlizna, warto sięgnąć po zimny okład i przyłożyć go do twarzy na kilkanaście minut.

Ból zęba powoduje zdecydowanie gorsze samopoczucie, a sama myśl o wizycie w gabinecie stomatologa dodatkowo potęguje stres, dlatego ważne są ponadto spokój i odpoczynek. Z racji tego, że ból zębów często nasila się w pozycji leżącej, w celu odpoczynku powinniśmy przybrać wygodną pozycję siedzącą lub półleżącą.

Ketoprofen na ból zęba

Niestety niekiedy bywa, że ból zębów jest tak duży, iż okład na twarz, napar czy odpoczynek – nawet zastosowane jednocześnie – nie przynoszą zadowalających efektów. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po sprawdzony, skuteczny środek przeciwbólowy. Doskonałym rozwiązaniem jest np. ketoprofen na ból zęba, który możemy nabyć pod postacią wygodnych w użyciu tabletek powlekanych bądź kapsułek. Ketoprofen jest organicznym związkiem chemicznym, należym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma on bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ – poza właściwościami przeciwbólowymi – wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Po zażyciu leku ból ustąpi relatywnie szybko, a efekt powinien utrzymywać się przez kolejne kilka godzin – choć oczywiście czas działania uzależniony jest indywidualnie, m.in. od stopnia wrażliwości na ból i jego intensywności. Ketoprofen na ból zęba jest sprawdzonym rozwiązaniem, ale musimy pamiętać o tym, że jak każdy inny lek, powinien być on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z informacją podaną na ulotce przez producenta. Miejmy ponadto świadomość, że jeśli ząb jest chory, stosowanie środków przeciwbólowych to jedynie doraźny sposób na ból – leczenie stomatologiczne jest niezbędne, gdy chcemy się go pozbyć na dobre.

Bibliografia:

  1. Piotrowska A. Fatalne skutki dentofobii. https://stomatologia.mp.pl/aktualnosci/164081,fatalne-skutki-dentofobii. Data dostępu: 05.12.2017
  2. Dr n. med. Tomaszewska I. Nadwrażliwość zębów. https://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow. Data dostępu: 05.12.2017