massage-389716_1280

Niestety, choroby kręgosłupa są dzisiaj chlebem powszednim. Już w najmłodszym wieku diagnozowane są skrzywienia kręgosłupa oraz lekkie zwyrodnienia. Powodują je zwykle przeciążenia takie, jak: noszenie zbyt ciężkiego plecaka, czy nadmierne garbienie się w ławce. Nieleczenie i stałe przeciążanie kręgosłupa, może doprowadzić do poważnych chorób i zwyrodnień. W jaki sposób zawalczyć o zdrowy kręgosłup i leczyć różnorodne jego schorzenia?

Terapia manualna

Ciekawym sposobem rehabilitacji kręgosłupa jest zastosowanie terapii manualnej. Terapia ta polega na głównym aktywowaniu stawów obwodowych i międzywyrostkowych, nie powoduje bólu, jedynie obecne może być uczucie lekkiego dyskomfortu. Dzięki terapii zwiększa się zakres ruchowy stawów, niweluje ból i poprawia kondycja pacjenta. W przypadku leczenia  schorzeń kręgosłupa, stosuje się metodę Mullingana, polegającej na mobilizacji stawów międzywyrostkowych oraz tych znajdujących się w obwodzie. Dzięki metodzie ból kręgosłupa wyraźnie się zmniejsza i można nią leczyć różnorodne przeciążenia oraz lekkie zwyrodnienia.

Wizyta w klinice ortopedycznej

Jeżeli nasze problemy z kręgosłupem się nasilają lub są poważne i wyjątkowo uciążliwe, warto udać się na wizytę  do specjalistycznej kliniki ortopedycznej. W placówce z pewnością dostaniemy szereg nurtujących nas odpowiedzi, a także przejdziemy kompleksowe badania. W klinikach ortopedycznych zwykle możemy poddać się rehabilitacji kręgosłupa na wiele sposobów, m.in. skorzystać z dobrodziejstw natury, np. kąpiele w wodzie siarczkowej, a także odbyć rehabilitację na profesjonalnym sprzęcie medycznym.  Z pewnością warto się zgłosić w przypadku, gdy dolega nam przewlekły zespół bólowy kręgosłupa, w odcinku szyjnym i lędźwiowym lub mamy zdiagnozowane schorzenie ortopedyczno – urazowe. Nie podjęcie leczenia może skutkować nawet operacją, dlatego nie warto ryzykować.

Ból kręgosłupa jest jednym z bardziej uciążliwych dolegliwości naszego organizmu. Uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie oraz poruszanie się. Zwykle, niewielkie schorzenia lub przeciążenia, możemy z powodzeniem leczyć za pomocą terapii manualnej lub masaży. Gdy jednak ból zaczyna być wyjątkowo uciążliwy, warto zgłosić się do profesjonalnej kliniki ortopedycznej, gdzie przejdziemy szereg badań oraz zostaniemy skierowani na odpowiednie zabiegi, rozwiązujące nasz problem. Warto podjąć kroki i wyleczyć nasz kręgosłup, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno.