teeth-2339168_960_720Paradontoza jest to inaczej zapalenie przyzębia, które powoduje zanikanie dziąseł i rozchwianie zębów. Jest to choroba, która atakuje podstępnie, przez długi czas nie dając żadnych objawów, a nieleczona może spowodować utratę zębów.

Przyczyny paradontozy

Jak prawie każda choroba zapalna zębów, jest spowodowana głównie przez bakterie. Namnażają się one w okolicach okołozębowych, głównie z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej. Powoduje to powstawanie nalotu na zębach, a następnie tworzy się kamień nazębny, który może prowadzić do paradontozy. Choroba częściej występuje u palaczy oraz osób uzależnionych od alkoholu. Paradontozie będzie sprzyjać cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów oraz awitaminoza.

Objawy?

Jeśli pojawiają się poniższe objawy, jest to alarmujący znak, że choroba jest już w znacznym stadium zaawansowania, nie zwlekajmy więc z wizytą u dentysty Radom https://koronadent.pl/.

Będą to między innymi:

  • żółtawoszary nalot na zębach,
  • kamień nazębny,
  • ciemnoczerwone dziąsła,
  • krwawienie dziąseł,
  • ból podczas mycia zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Wymienione powyżej symptomy prowadzą nieuchronnie do ostatniego, czyli obluzowania się zębów.

Na czym polega leczenie paradontozy?

Przede wszystkim stomatolog musi starannie oczyścić zęby. Z torebek dziąsłowych i z okolicy korzenia zębów dokładnie usuwa części tkanek, które są źródłem zapalenia. Następnie chory stosuje antybiotyk w tabletkach lub maści na dziąsła. Jednym z naturalnych sposobów leczenia paradontozy jest stosowanie kitu pszczelego na dziąsła. Chory może stosować specjalne pasty do smarowania dziąseł, z pewnością uzyska taką poradę u stomatologa bądź farmaceuty.

Ciekawą teorią jest też fakt, że paradontoza może być jedną z przyczyn powstawania choroby Alzheimera, a na pewno mieć wpływ na jej rozwój.

Każde schorzenie w obrębie jamy ustnej wymaga wnikliwej diagnostyki. Na przykład długo nieleczona próchnica doprowadza do zmian w obrębie miazgi zęba i w konsekwencji konieczne będzie leczenie kanałowe Radom, jako ratunek dla zęba i powstrzymania stanów zapalnych w obrębie zębów.