pexels-photo-317157Jeśli zamierzasz wybrać się na zabieg hirudoterapii, z pewnością masz wiele pytań, na które chciałbyś znać odpowiedź. Czy zabieg jest bolesny? Jak długo to trwa? Czy trzeba się jakoś specjalnie do niego przygotować? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej zadawane pytania!

Czy ugryzienie pijawki boli?

Kiedy pijawka wgryza się w naszą skórę, możemy odczuć lekkie ukłucie czy pieczenie, które podobne jest do zastrzyku. Jednak to uczucie po chwili zanika, ponieważ pijawki wydzielają substancje znieczulające.

Jak długo trwa zabieg?

Zwykle jest to ok. 1-1,5 godz. Wszystko oczywiście zależy od ilości przystawianych pijawek. Jednorazowo możemy ich postawić od 3 do 15. Wpływ na ich ilość ma rodzaj choroby, stan organizmu, a także wiek czy masa ciała pacjenta.

Jak długo krew sączy się z ranek po zabiegu?

Krwawienie po zabiegu to normalny objaw. Z ran wydostają się toksyny, bakterie, śluz i złogi, przez co organizm się oczyszcza. Zwykle krew sączy się jeszcze przez 6, a nawet 12 godzin, dlatego ważne jest założenie odpowiedniego opatrunku.

Skąd pochodzą pijawki?

Pijawki wykorzystywane w gabinetach hirudoterapii pochodzą wyłącznie z hodowli, w których panują izolowane i sterylne warunki laboratoryjne. Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) jest więc całkowicie bezpieczne.

Ile zabiegów wykonuje się w czasie jednej kuracji?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju dolegliwości, stopnia zaawansowania choroby i stanu zdrowia pacjenta. Zwykle jest to 5-7 zabiegów, pomiędzy którymi zachowuje się 4-7 dni odstępu.

Czy trzeba się odpowiednio przygotowywać do zabiegu?

Oczywiście przed zabiegiem trzeba przestrzegać kilku zasad. Na dobę przed leczeniem nie powinniśmy spożywać żadnego alkoholu, palić papierosów i używać maści, kremów, żelów pod prysznic, perfum czy kosmetyków do ciała.

 Czy można użyć tę samą pijawkę więcej niż raz?

Pijawki używane są tylko raz. Po każdym zabiegu wszystkie pijawki są usypiane w alkoholu etylowym, a następnie utylizowane.

Czy wolno stosować jakieś lekarstwa przed zabiegiem?

Po skonsultowaniu się z lekarzem powinniśmy wycofać lub ograniczyć przed zabiegiem stosowanie leków rozrzedzających krew, leków nasercowych, hormonów, sterydów oraz antybiotyków.