Treatment of an eye by ultrasound
Treatment of an eye by ultrasound

Nieleczona zaćma jest chorobą, która prowadzi do trwałej utraty wzroku. Metodą usuwania katarakty jest operacja, podczas której wszczepia się nową soczewkę.  Zmętniałą soczewkę można usunąć wieloma sposobami. Jednak czy istnieją inne formy leczenia?

Najbardziej znanym jest mało inwazyjny zabieg fakoemulsyfikacji. Polega on na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków poprzez wprowadzenie do oka głowicy aparatu. Rozbita soczewka zostaje odessana za pomocą tego aparatu, a na jej miejsce wstawia się nową.

Przed przystąpieniem do zabiegu oko pacjenta zostaje odpowiednio przygotowane poprzez kilkukrotne zapuszczenie kropel. Zabieg ten przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjent wypisywany jest do domu nawet tego samego dnia. Taka operacja usunięcia zmętniałej soczewki jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych w Polsce. Niestety, czas oczekiwania skorzystanie z takiego rodzaju leczenia z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia waha się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Czas oczekiwania skraca się, kiedy pacjent nie chce poddać się operacji prywatnie. Wówczas należy jednak liczyć się z wysokimi kosztami takiego zabiegu – od 2 do nawet siedem tysięcy złotych za jedno oko. Sprawdź, gdzie możesz wykonać operację zaćmy: http://www.kardiotel.pl.

Niestety, nie ma innej skutecznej metody leczenia tej choroby jak operacja zaćmy. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy zobowiązany jest do przejścia odpowiednich badań, które potwierdzą brak przeciwwskazań do operacji. W dzień operacji zaćmy należy stawić się w szpitalu na czczo lub po lekkostrawnym śniadaniu. Pacjent powinien wziąć dokładny prysznic, dobrze umyć skórę i włosy, by ograniczyć namnażanie się bakterii na sali operacyjnej. W większości przypadków, kiedy podczas zabiegu nie wystąpiły niepożądane komplikacje, pacjent wychodzi już tego samego dnia do domu.