Coraz więcej gabinetów oferuje zabiegi lecznicze z wykorzystaniem pijawek. W związku z tym zwiększa się również liczba chętnych na takie terapie. Jeśli również i Ty należysz do tego grona, z pewnością zastanawiałeś się, czy trzeba się jakoś przygotować do zabiegu. Podpowiemy zatem, co powinieneś zrobić przed zabiegiem i co może Cię spotkać już po zakończeniu terapii.

Przygotowanie do zabiegu

Przede wszystkim bezpośrednio przed zabiegiem nie możemy przyjmować żadnych leków, które mają właściwości rozrzedzające krew lub rozszerzające naczynia krwionośne. Leki powinny być odstawione minimum dobę przed zabiegiem. Oczywiście, jeśli zamierzamy odstawiać środki lecznicze, musimy skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której musimy pamiętać przed rozpoczęciem terapii. Przed każdą wizytą nie powinniśmy stosować żadnych balsamów do ciała, perfum, mydeł zapachowych czy płynów pod prysznic – zwłaszcza w miejscu, w którym mają być przystawione pijawki. Stworzenia te są bowiem bardzo wrażliwe na zapachy, więc jeśli cokolwiek wyczują na naszej skórze, nie będą chciały się przyssać.

Przed zabiegiem zastanówmy się również, czy nie mamy żadnych alergii czy innych chorób, które mogłyby być przeciwwskazaniem do leczenia pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami). Hirudoterapeuta przeprowadzi z nami dokładny wywiad na temat przebytych chorób, niedawnych operacji czy przyjmowanych leków.

Po zabiegu

Gdy pijawki już odpadną, lekarz założy na rany opatrunek. Krew może sączyć się z rany nawet przez 24 godziny. Jeśli jednak zauważymy, że leci za długo lub jest jej za dużo, warto założyć opatrunek uciskowy i robić zimne okłady. Rana po zabiegu może swędzieć. Pamiętajmy, by w żadnym wypadku nie rozdrapywać ran, bo może wdać się infekcja. Lepiej posmarować ranę np. Fenistilem lub innym żelem na ukąszenie komarów. Jeśli zauważymy silną opuchliznę lub gdy swędzenie jest bardzo silne, warto smarować ranę maścią Hydrocortisonum 0,5%. W przypadku gdy pojawi się opuchlizna z zaczerwienieniem, pomoże nam Tribiotic. Takie dolegliwości pojawiają się jednak sporadycznie.