680a1524693938acd15ea83046df4a19e2c2a23eRak jelita grubego stanowi bardzo poważny rodzaj raka, ponieważ zazwyczaj jest diagnozowany dopiero w końcowym stadium rozwoju, kiedy jest już wysoce zaawansowany. Często wtedy daje już objawy bólowe, czasami o bardzo silnym natężeniu (tzw. ból przebijający).

Rak jelita grubego może się rozwijać nawet przez 10 lat, nie dając zupełnie żadnych objawów lub wysyłając takie sygnały, które można pomylić z zupełnie innymi i niegroźnymi chorobami. Na szczęście można wykonywać różne badania diagnostyczne, które pozwolą na dość szybkie wykrycie nowotworu. Są one zalecane szczególnie tym osobom, u których w rodzinie występowały już podobne zachorowania.

Co może świadczyć o raku?

Rak jelita grubego może dawać pewne objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej, a w razie potrzeby również do poddania się szczegółowym badaniom diagnostycznym. Należą do nich częste zaparcia, hemoroidy, problemy trawienne, zmiana rytmu wypróżnień oraz oddawanie wodnistych stolców z gazami. Równie często o raku może świadczyć także przedłużający się ból w dole brzucha, nudności, złe samopoczucie i osłabienie.

Podstawowym badaniem diagnostycznym, które można wykonać nawet bez wizyty u lekarza, czyli we własnym zakresie, jest laboratoryjne badanie na obecność krwi utajonej w stolcu. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet wtedy, gdy jego wynik jest poprawny, ale występują inne symptomy mogące świadczyć o chorobie, to konsultacja lekarska będzie konieczna. Natomiast osoby po 50 roku życia lub u których zdiagnozowano polipy, powinny co jakiś czas poddawać się kolonoskopii.

Rak jelita grubego a ból

Rak w zaawansowanym stadium rozwoju może powodować bardzo silny ból. Często jest to tzw. ból przebijający, czyli kilka epizodów w ciągu doby o dużym natężeniu, które towarzyszą podstawowemu bólowi nowotworowemu. Na szczęście również taki ból można skutecznie kontrolować. Wystarczy zasięgnąć informacji na specjalnych portalach typu bolprzebijajacy.pl i skonsultować się z lekarzem. Odpowiednio poprowadzone leczenie przeciwbólowe pozwala znacznie poprawić komfort życia chorego. Nawet w przypadku osób z bardzo zaawansowaną chorobą nowotworową.