Najlepsze sposoby na zatkany nos u dziecka
Katar i zatkany nos jest częstym problemem dzieci i dorosłych, jednak nasze pociechy wyjątkowo źle go znoszą, ponieważ nie pozwala spać w nocy i normalnie oddychać. Niezależnie od przyczyny powstania, katar należy wyleczyć tak szybko jak to możliwe, najlepiej naturalnymi sposobami oraz dbać o regularną higienę jamy nosowej.
1. Spray do nosa
Katar wirusowy u dzieci ma taki sam przebieg jak u dorosłych. Zaczyna się od kichania, a z nosa cieknie wodnista wydzielina, która po kilku dniach gęstnieje. Zatkany nos należy udrożnić specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, zmniejszającym obrzęk i rozrzedzającym wydzielinę. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem walki z gęstym katarem jest stosowanie sprayu do nosa do codziennej higieny kilka razy w ciągu dnia. Dzieciom należy podawać naturalne preparaty, które udrażniają i nawilżają błonę śluzową nosa, takie jak Rinozine Aqua. Spray do nosa zawiera między innymi sól morską, wyciąg z aloesu, minerały.
2. Inhalacje
Domowym sposobem, choć nieco bardziej pracochłonnym jest udrażnianie nosa za pomocą inhalacji. Wystarczy zagotować wodę z dodatkiem rumianku, by dziecko mogło wdychać parę wodną. Należy postawić garnek z gorącą wodą w bezpiecznej odległości od dziecka. O ile większe dziecko może wykonywać inhalację tak samo jak osoba dorosła, o tyle dla malucha powyżej 3 roku życia należy zastosować inną metodę. W tym celu można kupić specjalne urządzenie wytwarzające i rozpraszające mgiełkę.
3. Odpowiednie nawadnianie
Dziecko zmagające się z katarem powinno pić dużo wody, ponieważ oddychając przez usta traci dużo pary wodnej, co może skutkować odwodnieniem. Oprócz wody warto podawać słabe herbatki z dodatkiem naturalnego soku malinowego lub z miodem i cytryną. Ciepłe napoje skutecznie rozrzedzają wydzielinę, którą można łatwiej usunąć. Duża ilość płynów pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie, dając ulgę podrażnionej śluzówce nosa.
4. Nawilżanie powietrza
Suche powietrze może zaburzyć sprawne funkcjonowanie śluzówki nosa i rzęsek. Te ostatnie są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów, jeżeli ulegną uszkodzeniu to może dojść do osłabienia odporności i powstania stanu zapalnego. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Warto go stosować szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gdy złapiemy katar wilgotne powietrze zadziała kojąco na podrażnioną błonę śluzową nosa, rozrzedzając wydzielinę.