Hirudoterapia jest ostatnio coraz bardziej popularna. Nic dziwnego – zabiegi z użyciem pijawek potrafią zdziałać cuda. Jeśli masz gabinet, w którym prowadzisz terapie pijawkową, powinieneś wiedzieć, gdzie kupować te małe żyjątka.

Czym jest w ogóle hirudoterapia?

Jest to inaczej terapia za pomocą pijawek, które przystawia się w miejscu dolegliwości u pacjenta. Za ich pomocą można leczyć m. in. choroby i bóle serca, problemy z nadciśnieniem i niedociśnieniem, choroby płuc i oskrzeli, choroby skóry, żylaki czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Oczywiście lista ta jest dłuższa. Kiedyś wierzono, że lecznicze działanie ma związek z upuszczaniem „złej krwi”. Obecnie już wiadomo, że wpływ na organizm mają hirudozwiązki, wytwarzane w gruczołach ślinowych pijawek. Wśród nich można wymienić hirudynę, która działa przeciwzakrzepowo, a także związki upłynniające krew, przeciwzapalne czy antyprzerzutowe.

Pijawki tylko ze sprawdzonych źródeł

Każdy szanujący się hirudoterapeuta zdaje sobie sprawę z tego, że pijawki pochodzące z nielegalnych lub niesprawdzonych hodowli, mogą być szkodliwe dla człowieka. Niekiedy możemy się spotkać z pijawkami z „odzysku”, czyli takimi, które były już używane w hirudoterapii. Zdarza się też, że ludzie szukający szybkiego zysku łowią pijawki w naturalnym środowisku albo hodują je w otwartych zbiornikach, bez nadzoru lekarza weterynarii. Zdajecie sobie sprawę z tego, ile szkód mogą zdziałać takie pijawki? W naturalnym środowisku ich żywicielami mogą być przykładowo ptaki, będące nosicielami ptasiej grypy. Jeśli taka pijawka zostanie użyta do zabiegu, możemy narazić się na zakażenie chorobami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi czy chorobami pochodzącymi od zwierząt.

Jakie pijawki powinny być wykorzystywane w hirudoterapii? Wyłącznie te, które hodowane są w warunkach laboratoryjnych i są karmione w kontrolowany sposób. Powinny one posiadać odpowiedni certyfikat. Oczywiście są one droższe, ale mamy pewność, że są w 100% bezpieczne. Legalna sprzedaż pijawek prowadzona jest m. in. na stronie: http://pijawki.abros.pl/sprzedaz-pijawek-dystrybucja/.