leech-1055446_640Każdy, kto słyszał o działaniu pijawek, z pewnością wie też, że sprawdzają się w leczeniu żylaków. Obecnie coraz więcej osób z tym problemem zgłasza się na hirudoterapię. Czy rzeczywiście takie zabiegi są skuteczne? Skąd te lecznicze działanie pijawek?

Lecznicze właściwości pijawek – skąd się biorą?

Jeszcze nie tak dawno temu panowało przeświadczenie, że lecznicze działanie pijawek wiąże się z upuszczaniem „złej krwi”. Oczywiście takie teorie można spokojnie wsadzić między bajki. Tak naprawdę cały sekret tkwi w wydzielinie pijawek, która pochodzi z ich gruczołów ślinowych. Chodzi oczywiście o tajemnicze hirudozwiązki. I mimo że niektórym nazwa ta nic nie mówi, mamy tu do czynienia z licznymi substancjami, które działają m. in. przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie czy znieczulająco.

Jak wykorzystywane są pijawki w leczeniu żylaków?

Żylaki na nogach to poważne schorzenie, z którym boryka się wiele osób. Żylaki tworzą się wówczas, gdy zastawki w żyłach nie funkcjonują odpowiednio, przez co krew, zamiast płynąć do serca, zalega w naczyniach. Wszelkie operacje, które pomogą nam uporać się z problemem, są nie tylko kłopotliwe, ale często też niebezpieczne. Dlatego odpowiednim sposobem na pozbycie się problemu może być leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami).

Jak działają pijawki na żylaki? Przede wszystkim poprawiają krążenie krwi i mikrocyrkulację. Nieoceniona jest tu wydzielina pijawek, ponieważ związki w niej zawarte to niezrównane antykoagulanty, które obniżają krzepliwość krwi. Ponadto ich działanie trombolityczne pomaga usuwać wszelkie skrzepy i zatory. Pijawki wpływają także na regulację poziomu trójglicerydów we krwi, które zwykle sprzyjają powstawaniu zatorów żylnych.

Nic dziwnego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na leczenie pijawkami. Takie zabiegi pomogą nam zwalczyć nie tylko żylaki, ale również przyczynią się do ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy jednak, by przed zabiegiem skonsultować się z hirudoterapeutą na temat ewentualnych przeciwwskazań i przygotowania do zabiegu.