W ostatnim czasie rośnie grono zwolenników hirudoterapii, czyli zabiegu wykonywanego przy pomocy pijawek leczniczych. Nie jest to wynalazek ostatnich lat, lecz ma swoje korzenie już w starożytności, a więc jest to leczenie wypróbowane. Polega ono na przyłożeniu pijawki lub pijawek w określone miejsca na ciele. Zabieg powinien być wykonywany przez osobę, która posiada właściwe kwalifikacje do jego wykonywania. Leczenie prowadzone przez nieodpowiednie osoby może nie przynieść żadnych korzyści, a nawet mieć skutek odwrotny od oczekiwanego i bardziej nam zaszkodzi niż pomoże.

Pijawki podczas wgryzania się wpuszczają enzymy do naszego ciała mające właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz o charakterze antybiotycznym. Świetnie się spisują przy leczeniu chorób z zakresu naczyniowo-sercowego, moczowego, endokrynologicznego, kostnego oraz wielu innych dziedzin medycyny. Dla osób, które chcą mieć zdrowy wygląd skóry również zalecany jest ten zabieg. Bardzo dużo cennych informacji o leczeniu pijawkami znajduje się na stronie http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami. Warto z nich skorzystać celem uzyskania szczegółowych informacji o tej metodzie leczenia.

Zanim zdecydujemy się na leczenie pijawkami, trzeba wiedzieć kilka istotnych rzeczy dotyczących zakwalifikowania do zabiegu, jak i wyboru właściwej kliniki. Nie każdy może bowiem być poddany tej metodzie leczenia, ale o tym decyduje osoba przeprowadzająca zabieg. Na pewno trzeba posiadać aktualne badania krwi, a po przeprowadzeniu wywiadu lekarz kwalifikuje nas do leczenia lub całkowicie go zabrania, bowiem może on pogorszyć nasz stan. Dobrze, a nawet trzeba wybrać gabinet który posiada certyfikaty uprawniające do leczenia pijawkami, chodzi bowiem o wiedzę oraz odpowiednie warunki do jego przeprowadzenia. Pijawki także muszą spełniać odpowiednie wymagania, muszą być należycie przechowywane, poddane sterylizacji przed samym zabiegiem oraz mogą być one używane tylko raz. Ma to na celu ochronę pacjenta przed zarażeniem się rożnymi wirusami, bakteriami, czy innymi patogenami.