Leczenie pijawkami obrosło w mity i legendy. Dawniej hirudoterapia była bardziej popularna niż obecnie, chociaż przechodzi swego rodzaju renesans. Pijawki wracają do łask, gdyż są znacznie skuteczniejszym sposobem leczenia niż niektóre środki medyczne.

Właściwości lecznicze wprowadzane są do organizmu, dzięki gruczołom ślinowym. Hirudozwiązki wnikają do krwi powodując zmiany u chorego. Mają działanie przeciwzakrzepowe (hirudyna), antyprzerzutowe (gilatyna), a nawet wspomagają rozbijanie zakrzepów (hementyna). Ponadto można znaleźć w nich również substancje działające przeciwko nowotworom, bólom, a nawet wpływające na poszerzanie się naczyń krwionośnych.

Przed wykonaniem terapii specjalista przeprowadza pogłębiony wywiad na temat przebytych schorzeń oraz tych, na które obecnie choruje badany, a także dotyczący ewentualnych leków. Pijawki używane do zabiegu są hodowane w warunkach laboratoryjnych. Glista przykładana jest do ciała i wkuwa się w nie za pomocą przyssawki oraz trzech szczęk ułożonych promieniście.

Podczas zabiegu pijawki mogą wyssać nawet do 8 ml krwi. W czasie ssania wprowadzają do organizmu człowieka substancje o właściwościach leczniczych. Pijawki są po każdym zabiegu utylizowane. W przypadku chorych, u których nie była wcześniej stosowana hirudoterapia przy pierwszym zabiegu używanych jest jedynie 4 pijawki.

Po każdorazowym zastosowaniu terapii zakładany jest mocny i stabilny opatrunek, gdyż krew może się sączyć nawet przez 24 h. Jest on zmieniany co 12 h. Jeden zabieg zazwyczaj trwa 45-90 min. Czas jest uzależniony od pracy pijawki, na którą wpływa pogoda, miejsca przeznaczonego do leczenia, a nawet ciśnienia badanego.

Zła morfologia, a także zażywanie niektórych środków medycznych są przeciwwskazaniami przy hirudoterapii. Mogą blokować efekt, który ma przynieść terapia, a nawet powodować liczne powikłania.

Leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Jest to szybka i znacznie bardziej skuteczna metoda niż tradycyjnie znane.