pexels-photo-298611Każde krwawienie, także to dotyczące dziąseł, zalicza się do zaburzeń krzepnięcia krwi. Przyczyny tego problemu mogą być różne – od nieszkodliwego podrażnienia po sygnały świadczące o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Niedokrwistość (anemia)

Anemia prowadzi do zaburzenia pracy układu krwionośnego niemal w całym organizmie. Małe podrażnienie może goić się naprawdę długo. W tym i podrażnienie dziąseł – zwłaszcza, że zęby myje się kilka razy dziennie. W tym wypadku trzeba zmienić dietę oraz stosować płyny do płukania wrażliwych dziąseł.

Cukrzyca

Cukrzyca prowadzi do problemów z krążeniem. Także zalicza się do nich zaburzenia krzepnięcia krwi. To ciekawe, bo dentysta po wyglądzie zębów i dziąseł, jest w stanie cukrzycę zdiagnozować. Dlatego jeśli nie wiesz o tym, że jesteś diabetykiem stopnia drugiego, koniecznie skonsultuj z lekarzem swoje objawy w postaci krwawienia dziąseł.

Niedobór witamin

Chodzi przede wszystkim o niedobór witamin C i K. To ich brak skutkuje krwawieniem dziąseł, a także ogólnym podrażnieniom w jamie ustnej. Zaleca się spożywanie tych witamin zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie łatwo o zajady i inne zakażenia w jamie ustnej. Każda infekcja powoduje uszkodzenie tkanki w jamie ustnej, w tym i dziąseł. Przez to mogą one krwawić nawet bez ich podrażniania.

Niewłaściwe szczotkowanie zębów

Bardzo często ludzie niewłaściwie dobierają szczoteczkę do zębów lub używają jej nieprawidłowo. Np. mało kto wie, że wystarczy szczoteczka z miękkim lub średnim włosiem. Te twarde nadają się tylko do szorowania zakamarków mieszkania. Twarda struktura szczoteczki powoduje bowiem podrażnienia dziąseł, nawet podczas delikatnego szczotkowania.

Powodem krwawienia dziąseł mogą być także predyspozycje genetyczne. Dlatego koniecznie skieruj się ze swoim problemem do specjalisty http://centrumstomatologicznelegnica.pl/ i dowiedz się, co dokładnie Ci dolega. Dzięki temu będziesz mógł wrócić do codzienności dzięki zmianie nieprawidłowych nawyków lub rozpoczniesz leczenie choroby, którą u Ciebie zdiagnozowano. Im wcześniej, tym lepiej. Dbaj o siebie i nie bagatelizuj żadnych niepokojących znaków, jakie daje Twój organizm.