Hirudyna – lek na żylaki?
Ci, którzy walczą z problemem żylaków często sięgają po mniej konwencjonalne metody leczenia. Jedną z takich metod jest właśnie hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami. Dziś wiadomo, że gruczoły ślinowe tych stworzeń wytwarzają silny lek przeciwzakrzepowy – hirudynę. To właśnie dzięki niej pijawki są tak skuteczne w walce z pijawkami.
Hirudoterapia
Do dziś istnieją spory na temat tego, czy hirudoterapia jest bezpieczna. Istnieje wiele przypadków zakażeń krwi wirusami czy bakteriami. Musimy jednak pamiętać, że leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) powinno być wykonywane wyłącznie przez doświadczone osoby i z wykorzystaniem pijawek hodowanych w sterylnych warunkach. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z pijawek niewiadomego pochodzenia. Wiele osób, chcąc sobie trochę zarobić, sprzedaje w internecie pijawki wyłowione gdzieś w naturalnym zbiorniku. Takie pijawki mogą być zarażone. Inna rzecz to powtórne wykorzystanie żyjątek, które były już stosowane w hirudoterapii, co jest zakazane. Jeśli będziemy na to uważać, nie powinniśmy spodziewać się żadnych problemów ze strony pijawek. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do leczenia, ale to hirudoterapeuta powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, by mógł dopuścić go do zabiegu.
Hirudyna – silny lek przeciwzakrzepowy
Hirudyna to jedna z ponad stu substancji, które znajdują się w wydzielinie pijawek. Jest ona białkiem, które zapobiega krzepnięciu krwi. To inhibitor trombin. Jej działanie polega na uniemożliwianiu przekształcenia się protrombiny w trombinę. Jak zapewne wiecie, nie jest to jedyna substancja, która pomaga zwalczać zatory i żylaki. Żeby działać, musi współpracować z innymi substancjami pijawek, takimi jak hermentyna i antystatyna. Co ciekawe, jej stosowanie nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Dla wielu osób hirudyna jest dużo silniejszym antykoagulantem niż heparyna – wielocukier od dawna używany w medycynie. Mówimy tu zwłaszcza o osobach, u których brak jest we krwi antytrombiny III.
Więcej informacji o leczeniu za pomocą pijawek znajdziecie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.