pexels-photo-213117Marzymy o pięknym, białym uśmiechu niczym gwiazdy z filmu Hollywood. Jednak podczas codziennej higieny jamy ustnej popełniamy kilka błędów, które wydłużają nam drogę do spełniania marzeń o lśniącym bielą uzębieniu. 

Jest kilka takich rzeczy, które rutynowo wykonujemy co najmniej dwa razy dziennie. Higiena osobista, pielęgnacja ciała i szczotkowanie zębów. Do tego oczywiście zaliczamy jeszcze wszelkie zabiegi upiększające w domowym spa. Jednak w gąszczu tych wszystkich czynności zapominamy o tym, że nasza jama ustna również potrzebuje pielęgnacji i odpowiedniego traktowania. Sprawdź, co robisz źle i zmień swoje nawyki już dziś.

1. Lekceważymy wyraźne sygnały

Krwawiące dziąsła? Przeszywający ból zębów podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków? Nieświeży oddech? Winą za to obarczamy szczoteczkę lub pastę do zębów, a to błąd. Takie sygnały nie powinny być lekceważone. Krwawiące dziąsła mogą prowadzić do paradontozy, a nadwrażliwe zęby nie tylko odbierają komfort, ale również sygnalizują nam, że coś złego dzieje się w naszej jamie ustnej. Dlatego warto choć raz na 6 miesięcy odwiedzić gabinet stomatologiczny http://centrumstomatologicznelegnica.pl/ i w porę zapobiegać schorzeniom jamy ustnej.

2. Szczoteczka – wróg numer jeden

To gdzie trzymamy szczoteczkę jest równie istotne, jak to w jaki sposób jej używamy. Zbyt intensywne dociskanie jej do zębów podczas mycia sprawia, ze nie tylko rani dziąsła, ale również źle czyści szczeliny między zębami. Pamiętajmy też o tym, by z głową wybierać jej twardość. Optymalną będzie średnia.

3. Zapominamy o dodatkowej ochronie

Sama pasta do zębów to trochę za mało. Żeby, jak najlepiej zadbać o swoje uzębienie warto stosować również płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne. Taki komplet zabiegów rano i wieczorem wzmocni szkliwo, usunie bakterie i zapobiegnie osadzaniu się kamienia nazębnego.

4. Unikamy ortodonty

W każdym wieku da się uratować uzębienie i zapobiec powiększeniu się wad zgryzu. Dlatego, gdy nasze zęby nie są równe i sprawia nam to dyskomfort, czy wręcz wstyd, nie bójmy się odwiedzić gabinetu ortodontycznego.

5. Obieramy ze skórki

Skórki owoców i warzyw mają masę witamin i mikroelementów, które są dobroczynne dla zdrowia jamy ustnej. Nawet jedno jabłko dziennie zjedzone ze skórką pozwoli nam dokładnie oczyścić zęby i je wzmocnić dzięki składnikom mineralnym. Jeżeli kupujemy jabłka z pewnego źródła wystarczy je opłukać zimną wodą.