Zadbane zdrowe włosy, piękne dłonie i paznokcie oraz starannie wykonany makijaż to wizytówka każdej kobiety. Niestety, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych bardzo często zapominamy o tym, jak właściwie dbać o nasze oczy. Tymczasem żaden, nawet najbardziej starannie wykonany makijaż, nie będzie wyglądał ładnie, kiedy będą one podrażnione, przekrwione i zmęczone.

W Polsce nawracający problem oczu dotyka aż 35 procent populacji, co trzecia osoba znajdująca się w tej grupie skarży się również na dolegliwości powiek (badanie Omnibus dla Verco S.A.).

Jak zatem dbać o higienę oczu i powiek, aby cieszyć się ich blaskiem? Oto 10 najważniejszych zasad.

  1. Zadbaj o światło, które pokochają Twoje oczy.

Oczy nie lubią ani zbyt słabego, ani zbyt silnego światła najlepiej, jeśli będzie ono rozproszone. Bardzo istotne jest również ustawienie komputera, powinien on stanąć bokiem do okna, tak aby światło nie odbijało się w ekranie.

  1. Nie zapomnij o mruganiu.

W normalnych warunkach mrugamy średnio 10-20 razy na minutę, dzięki temu stale rozprowadzamy warstwę łez po naszych oczach, nie pozwalając im wysychać. Kiedy patrzymy w ekran komputera, mrugamy rzadziej. Aby nie dopuścić do podrażnień oczu, należy co najmniej raz na 20 minut oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal.

  1. Relaksując się nie zapominaj o oczach.

Kiedy odpoczywamy pochłonięci lekturą, nasze oczy nadal pracują. Pamiętajmy, więc o odpowiednim oświetleniu i robieniu przerw, odrywając na chwilę wzrok od książki. Jeśli natomiast relaksujemy się przed telewizorem, unikajmy wpatrywania się ciągle w jeden punkt, niech oczy „wędrują” po ekranie.

  1. Pozwól oczom spać.

Pomieszczenie, w którym śpisz powinno być dobrze zaciemnione. Zadbaj, więc o grube zasłony, które nie będą przepuszczały, dobiegających zza okna świateł. Oczy potrzebują minimum 8 godzin snu. Jeżeli natomiast do twojej sypialni będzie przenikać światło, będą one nieustannie czuwać.

  1. Pamiętaj o nieproszonych gościach.

Podczas codziennych czynności bardzo często dochodzi do zakażenia pasożytniczym nużeńcem, który może powodować m.in. nieprzyjemne i niebezpieczne zapalenie brzegów powiek. Wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem lub z przedmiotami, których używała osoba zarażona. Na rynku dostępne są żele, chusteczki i płyny, których regularne stosowanie pomoże skutecznie oczyścić, zregenerować i ochronić powieki.

  1. Opanuj właściwą sztukę demakijażu.

Resztki tuszu i cieni do powiek mogą podrażniać spojówki, przesuszać delikatną skórę wokół oczu i przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Aby temu zapobiec, wystarczy zadbać o odpowiedni demakijaż oczu. Pamiętaj, aby nie trzeć i nie rozciągać skóry wokół oczu.

  1. Wybierz odpowiedni krem pod oczy.

Cienka skóra wokół oczu nie posiada praktycznie podściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych. Charakteryzuje się również słabym krążeniem krwi i limfy, przez co łatwo tworzą się na niej zasinienia i zmarszczki. Dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli utrzymać ją w dobrej formie przez długi czas. Najlepiej, aby krem stosowany na dzień miał właściwości ochronne, a na noc odżywcze.

  1. Chroń oczy i skórę wokół nich przed słońcem.

Wrażliwe na promieniowanie UV oczy, należy starannie chronić przed słońcem, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich okularów. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy posiadają one tzw. filtry UV. Warto pamiętać, że w zaciemnieniu nasze źrenice rozszerzają się, przez co niebezpieczne promieniowanie dostaje się do wnętrza oka. Skórę wokół oczu starannie nawilżaj i odżywiaj, wybierając kosmetyki z filtrem UV.

  1. Zadbaj o masaż powiek.

Przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonany masaż powiek przyczyni się do zachowania w dobrej kondycji istotnych dla zdrowia naszych oczu gruczołów powiekowych, które m.in. produkują ważny składnik łez. Masaż dobrze jest wykonywać w trakcie wieczornej higieny. Powieki górne masuje się wykonując delikatne ruchy okrężne. Powieki dolne natomiast należy masować wykonując ruchy od środka na zewnątrz powieki.

  1. Skomponuj właściwą dietę.

Prawidłowo dobrana dieta chroni oczy i wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie. Warto więc wzbogacić menu o produkty zawierające luteinę i zeaksantynę (np.: szpinak, jarmuż, natka pietruszki), witaminy A, C i E (np.: cytrusy, brokuł, kiwi, awokado, oleje roślinne, marchew) oraz kwasy omega-3 zawarte w rybach.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, jeśli właściwie o nie zadbamy, staną się również naszą ozdobą.