woman-3034934_1280Leczenie pijawkami to metoda znana od wieków, o czym świadczą malowidła odkryte w starożytnym Egipcie. Pijawki stosowano, by upuszczać „zepsutą” krew i w ten sposób ratować organizm przed wyniszczeniem. Dopiero w latach 60. XX wieku odkryto, że w ślinie tych pierścienic znajduje się silny lek przeciwzakrzepowy, zwany hirudyną. Oprócz tego pijawki uwalniają do krwi żywiciela wiele innych cennych substancji jak hormony (progesteron, kortyzol, testosteron i estradiol), inhibitory agregacji płytek (saratyna, apyraza), a także korzystne w leczeniu depresji neuroprzekaźniki. Dopamina, acetylocholina i endorfiny mogą usprawnić zaburzone funkcje przewodnictwa nerwowego, co daje choremu szansę na wyzdrowienie.

Hirudoterapia znana już w starożytności

Malowidła odkryte w Egipcie potwierdzają, że hirudoterapia (http://pijawki.abros.pl/) to metoda znana od wieków. Pijawki  stosowano, by upuszczać „zepsutą” krew i w ten sposób ratować organizm przed wyniszczeniem. Dopiero w latach 60. XX wieku odkryto, że w ślinie tych pierścienic znajduje się silny lek przeciwzakrzepowy, zwany hirudyną. Oprócz tego uwalniają do krwi żywiciela wiele innych cennych substancji, jak hormony (progesteron, kortyzol, testosteron i estradiol), inhibitory agregacji płytek (saratyna, apyraza) oraz czynniki o działaniu przeciwzapalnym, jak bdeliny i hirustaza. Stąd są skuteczną pomocą w leczeniu wielu chorób, m. in. krwiaków, hemoroidów, rwy kulszowej, nadciśnienia i niedociśnienia. Mogą wesprzeć leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Lista schorzeń, na które działa wydzielina ślinowa pijawek, jest długa. Niewiele osób wie jednak, że pijawki potrafią uwolnić od cierpień chorego na depresję.

Pijawki na depresję?

Depresja jest ciężką chorobą o podłożu neurologicznym, osobowościowym bądź środowiskowym. Osoby cierpiące na tę chorobę mają problem z motywacją, przez co tracą chęć do wykonywania codziennych czynności, a nieraz nawet do życia w ogóle. Pośród chorych na depresję zdarzają się próby samobójcze, niejednokrotnie ludzie ci nie są w stanie wyjść do sklepu, a w skrajnych przypadkach choćby wstać z łóżka. Niezdolni do pracy, stwarzają problem swoim bliskim, którzy nie wiedzą jak pomóc.

Pierwszym krokiem w celu wyleczenia depresji jest psychoterapia. Lekarz uczy pacjenta stawiać sobie cele i motywuje do działania. Psychiatrzy często przepisują leki antydepresyjne, które niestety potrafią uzależniać i mogą mieć skutki uboczne. W takich sytuacjach cz pomocą przychodzi medycyna alternatywna, w tym leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami). Zawarte w ślinie pijawek neuroprzekaźniki, jak dopamina, acetylocholina i endorfiny, mogą przyczynić się do przywrócenia zaburzonych funkcji przekaźnictwa nerwowego. To daje choremu nadzieję na wyleczenie.