Chcesz uniknąć sztucznej szczęki? Dbaj o zęby!
Zdrowe i zadbane zęby są wizytówką człowieka. Piękny uśmiech sprawia, że inni odbierają nas jako szczęśliwych ludzi, dzięki czemu możemy zgromadzić wokół siebie więcej życzliwych i promiennych osób. Jednak aby posiadać nienaganne zęby, trzeba o nie odpowiednio dbać. Uwierzcie, że zaowocuje to w przyszłości, gdy będziecie patrzeć na starych znajomych – a nie na własne odbicie w lustrze – ze sztuczną szczęką. Kiedy udać się do dentysty?
Ból zęba a brak widocznej dziury
Wykrywanie zmian próchnicowych jest obecnie możliwe, zanim jeszcze zrobi się w zębie dziura. Jeśli odczuwasz dolegliwości, a gołym okiem nie dostrzegasz nic niepokojącego, udaj się do stomatologa http://centrumstomatologicznelegnica.pl/, ponieważ to może być początek próchnicy. Jak jest ona diagnozowana? W tym celu wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, m. in. mikroskopy, lupy zabiegowe lub miniaturowe kamery wewnątrzustne. Dentysta może znaleźć zarówno niewielką plamkę, która jest początkiem próchnicy, jak i jej wcześniejszą fazę rozwojową – miejsca, które zostały pokonane przez demineralizację szkliwa. W zależności od rodzaju zmian, lekarz podejmuje odpowiednią decyzję – albo ząb jest uszczelniany, albo wiercony i plombowany.
Usuwanie kamienia nazębnego – skaling
Bez względu na to, czy systematycznie dbamy o zęby, to i tak odkłada się na nich kamień. Jak on powstaje? Na przykład z resztek jedzenia, bakterii, które znajdują się w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie. Może powodować wiele przykrych nieprzyjemności, takich jak krwawienie dziąseł podczas mycia zębów i jedzenia, a także stany zapalne przyzębia, osłabienie korzeni zębów oraz parodontozę. Na czym polega zabieg usuwania kamienia (skaling)? Na dokładnym jego kruszeniu i w efekcie odpryskiwaniu. Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez skaling ultradźwiękowy – za pomocą skalera, który jest wyposażony w oscylujące końcówki, wytwarzające ultradźwięki. Zabieg ten należy powtarzać średnio co pół roku.
Ochrona przed próchnicą
Aby dodatkowo wzmocnić szkliwo, warto zdecydować się na fluoryzację. Przed przystąpieniem do nałożenia na zęby preparatu z fluorem, trzeba je gruntownie wyczyścić (zarówno z kamienia, jak i osadu). Po dokładnym oczyszczeniu zębów stomatolog nasącza ich płytkę fluorem, którego zadaniem jest przeniknięcie do szkliwa. Jeśli zęby mają dużą tendencję do próchnicy, to fluoryzację można wykonać raz na 3 miesiące.