shutterstock_82853848Badanie USG jest jednym z najważniejszych badań kontrolnych, które zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinna wykonać każda kobieta  w trakcie ciąży, powtarzając je co kilka tygodni. Obecnie w Warszawie coraz popularniejsze staje się USG 4d, które jest polecane jako uzupełnienie klasycznego badania ultrasonograficznego. Na czym polega ten rodzaj badania i czy warto się na niego zdecydować?

Badanie USG jest jednym z najważniejszych badań kontrolnych, które zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinna wykonać każda kobieta w trakcie ciąży, powtarzając je co kilka tygodni. Obecnie w Warszawie coraz popularniejsze staje się USG 4d, które jest polecane jako uzupełnienie klasycznego badania ultrasonograficznego. Na czym polega ten rodzaj badania i czy warto się na niego zdecydować?

Na czym polega USG 4d?

Badanie USG 4d to nowoczesna technologia, dzięki której na monitorze aparatu ultrasonograficznego można zobaczyć nie tylko płaski obraz dziecka, który dla osoby bez wykształcenia medycznego przypomina zazwyczaj zbiór biało-czarnych plam, ale także jego realistyczny obraz przypominający film. Efekt badania tego typu można porównać do obrazu rejestrowanego na żywo przez kamerę umieszczoną we wnętrzu brzucha ciężarnej kobiety. Na USG 4d widać dziecko, budowę jego ciała, a także można obserwować wykonywane przez nie ruchy i gesty. Przy odrobinie szczęścia rodzice mogą zaobserwować gesty dziecka takie jak przecieranie oczek, machanie stópką lub ssanie kciuka, dzięki czemu ich przyszły potomek staje się dla nich bardziej realny. Badanie tego typu najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie ciąży, kiedy płód jest już w pełni ukształtowany, a rodzice zyskują najwięcej wrażeń emocjonalnych dzięki możliwości jego obserwowania.

Wartość emocjonalna

Główną zaletą wykonania USG 4d jest jego wartość emocjonalna, jaką bez wątpienia ma dla przyszłych rodziców. Wielu rodziców ma problem z wyobrażeniem sobie swojego dziecka na etapie ciąży, a nowoczesna technologia 4d pozwala uchylić rąbka tajemnicy i chociaż na kilka minut „zajrzeć” do wnętrza brzucha i spojrzeć po raz pierwszy na swojego potomka jeszcze przed jego narodzinami. W opinii rodziców, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie takiego badania, możliwość zobaczenia dziecka niemalże na żywo stanowiła dla nich duże przeżycie emocjonalne i niezapomniane wrażenie. W wielu gabinetach, między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD, rodzice mogą otrzymać płytę DVD z nagraniem badania, aby móc ponownie obejrzeć zarejestrowany film w domu, a także zachować go na pamiątkę.

Wartość diagnostyczna

Uważa się, że główną zaletą USG 4d jest jego wartość emocjonalna dla rodziców, jednak ma ono także sporą wartość diagnostyczną dla lekarza prowadzącego ciążę. Podczas badania 4d lekarz może zaobserwować, w jaki sposób rozwija się płód, a także precyzyjnie określić, czy nie posiada on żadnych wad. Co prawda jest to możliwe także podczas zwykłego badania USG, ale opcja w 4d pozwala dokładniej przyjrzeć się budowie ciała dziecka pod wieloma kątami, a co za tym idzie: efekt jest o wiele bardziej dokładny. Na badaniu tego rodzaju o wiele lepiej widoczne są zmiany takie jak deformacje lub brak kości nosowej, które mogą świadczyć o występowaniu wad genetycznych takich jak zespół Downa, także rozszczepienie wargi.

Przeprowadzenie USG 4d wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który posiada coraz więcej dobrych gabinetów ginekologicznych w Warszawie. Pacjentki, których gabinet nie oferuje tego rodzaju badania, mogą zdecydować się na jego przeprowadzanie w innej przychodni, która dysponuje odpowiednią aparaturą ultrasonograficzną.