Problemy z tarczycą – kiedy do lekarza?
Z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi boryka się coraz więcej osób. Niepokojąco objawy powodują, że każdego dnia przez gabinetami lekarskimi ustawiają się długie kolejki. Jedną z nierzadko pojawiających się dolegliwości zdrowotnych są problemy z tarczycą. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty? Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG tarczycy?
Przede wszystkim należy pamiętać, że hormony tarczycy wpływają na prawidłowy przebieg procesów związanych z metabolizmem. Choroby tarczycy objawiają się między innymi stałym uczuciem zimna, osłabieniem, sennością, zaburzeniami koncentracji, szybkim męczeniem się, nadmiernym wzrostem bądź też spadkiem masy ciała, suchością skóry, łamliwością paznokci, a także zaparciami, obrzękami, chrypką czy zaburzeniami miesiączkowania, kołataniem serca, niemiarowością bicia serca, uczuciem zdenerwowania, rozdrażnieniem, bezsennością, nadmierną potliwością, drżeniem rąk. Żadnego w wymienionych objawów nie należy ignorować. Jak więc postępować? Przede wszystkim trzeba jak najszybciej udać się z wizytą do lekarza ogólnego, który zdecyduje o kolejnych krokach związanych z diagnostyką. Jeśli zajdzie uzasadniona potrzeba, wówczas pacjent otrzyma skierowanie do endokrynologa, który z kolei zaleci wykonanie stosownych badań, również USG tarczycy.
Jeśli zatem zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, należy umówić się na wizytę lekarską. Tylko odpowiednie badania potwierdzić bądź też wykluczyć mogą ewentualną chorobę tarczycy. Zlekceważenie objawów może doprowadzić do groźnych konsekwencji, których z pewnością każdy chce uniknąć.