Ciąża jest magicznym czasem dla każdej mamy. Miesiące, kiedy nosi się pod sercem najważniejszą na świecie istotkę, dbając o nią już od pierwszych chwil jest niesamowitym przeżyciem, jednak zawsze nadchodzi ten czas, kiedy trzeba udać się do szpitala i pozwolić maluchowi na opuszczenie bezpiecznego miejsca, jakim jest nasze ciało. Jest to moment, którego obawiają się przyszłe mamy. Jak wszystko rozwiązać organizacyjnie? Czy będzie bolało? A jeśli coś pójdzie nie tak? Spokojnie – dwie ostatnie kwestie warto jest złożyć w ręce lekarzy i pielęgniarek, którzy zadbają o Twój komfort i bezpieczeństwo dziecka. O pierwszą kwestię możesz jak najbardziej zatroszczyć się sama.

Szkoła rodzenia

Warto zastanowić się nad udaniem się do szkoły rodzenia. Wyszkoleni specjaliści rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i wyczerpująco odpowiedzą na pytania. Poród jest czymś nieznanym i słyszanym wyłącznie z opowieści rodziny i koleżanek, które już mają dzieci. Jeśli więc jesteś w pierwszej ciąży postaw na szkołę rodzenia – dzięki temu dowiesz się, jak poród będzie wyglądał krok po kroku, nauczysz się kontrolować swój oddech i nie wpaść w panikę, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Do tego spotkasz kobiety, które również stoją przed podobnym wyzwaniem – będziecie mogły się wspierać i wymieniać doświadczeniami związanymi z pierwszą ciążą.

Wybór szpitala

Niezwykle ważna kwestia. Być może już nasłuchałaś się dobrych rad i przestróg od kobiety, które poród mają już za sobą. Warto ich posłuchać – przechodziły wszak przez to samo więc wiedzą, czy szpital jest dobry i czy personel jest w stanie zapewnić pacjentkom i dzieciom odpowiednią opiekę.

Spakowanie torby do porodu

Torbę warto jest spakować odpowiednio wcześnie. Wszak lepiej jest mieć ją gotową pod ręką w każdej chwili, niż później martwić się, czy na pewno ma się przy sobie niezbędne rzeczy. Do tego możesz śmiało zabrać rzeczy, które pozwolą Ci czuć się w szpitalu jak najbardziej komfortowo. Może to być ukochany szlafrok, poduszka czy kubek – ważne, aby kojarzyły Ci się ze spokojem i bezpieczeństwem. Koniecznie spakuj również wszystkie rzeczy, które wskaże położna.