dentist-428649_960_720Każdy kto chce otworzyć własny gabinet musi zadbać nie tylko o sterylne i spełniające określone wymogi pomieszczenie, ale także o odpowiednie wyposażenie i sprzęt medyczny. Należy również pamiętać, że zakładając specjalistyczny gabinet, trzeba zadbać jednakowoż o personel. Dlatego lekarz, który wykonuje dane zabiegi musi posiadać specjalizację w dziedzinie, w której będzie wykonywał świadczenia zdrowotne. O czym zatem nie można zapomnieć i na jaki sprzęt zwrócić uwagę, zakładając np. gabinet stomatologiczno-chirurgiczny?

Stomatologia jest bardzo popularną dziedziną medycyny. Zajmuje się funkcjonowaniem oraz leczeniem zębów, języka oraz błony śluzowej jamy ustnej. W gabinecie możemy zarówno wyleczyć, jak i usunąć zęby. W połączeniu z chirurgią możliwe jest leczenie operacyjne jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej wykonywanymi procedurami w chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje (także zębów mądrości oraz zębów zatrzymanych), resekcje wierzchołka korzeni, plastyka połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, a także chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego oraz inne zabiegi operacyjne. Aby możliwe było przeprowadzanie takich zabiegów, niezbędny jest odpowiedni sprzęt medyczny http://medicaldepot.pl/k/936/view/sprzet-medyczny-936.html.

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w gabinecie wykonującym zabiegi stomatologiczne?

Oprócz umiejętności i wiedzy lekarz wykonujący zabiegi powinien korzystać z odpowiednich i przystosowanych do danej czynności narzędzi. W gabinecie powinny znaleźć się materiały stomatologiczne – sklep na:http://medicaldepot.pl/k/945/view/stomatologia-945.html, takie jak: unit stomatologiczny (fotel), sterownik nożny, stolik lekarza, blok spluwaczki ze ślinociągiem lub ssakiem, stolik asysty, lampa zabiegowa, blok zasilania oraz urządzenia peryferyjne.
Unit stomatologiczny powinien zapewniać wygodę pracy lekarza. Najlepiej jakby posiadał ergonomiczne siedziska z regulowanym podgłówkiem, a także regulację poziomu wysokości i stopnia nachylenia. Atutem byłaby także ruchoma i ulokowana w odpowiednim miejscu konsola lekarska, na której znajdują się: wiertarka turbinowa, mikrosilnik do którego mocuje się potrzebne w danej chwil wiertła oraz dmuchawka wodno-powietrzna, dzięki czemu można byłoby ją łatwo przemieszczać.

Wykonując zabiegi ściśle chirurgiczne gabinet powinien być wyposażony w narzędzia chirurgiczne http://medicaldepot.pl/k/988/view/narzedzia-chirurgiczne-988.html takie jak: lusterka i pincety stomatologiczne, igłotrzymacze, dźwignie korzeniowe, formówki stomatologiczne, kleszcze i nożyczki stomatologiczne, zbijaki do koron i mostów, skalpele stomatologiczne, upychacze do amalgamatu, szczękozwieraki oraz inne mniejsze narzędzia.

Inne niezbędne narzędzia chirurgiczne do zabiegów w zakresie stomatologii oferowane są przez internetowy sklep medyczny: http://medicaldepot.pl/.