Aby wybrać najlepszą ofertę kredytu należy porównać oferty kilku banków. Podpowiadamy na co zwrócić przy tym uwagę.

Niska wysokość świadczeń emerytalnych może doprowadzić do sytuacji, w których starsza osoba jest zmuszona szukać pomocy finansowej z zewnątrz, by pokryć koszty lekarstw, rachunków, bieżących opłat czy nieprzewidzianych wydatków. Zobacz na co warto wtedy uważać?

Czy emeryt ma szanse na kredyt?

Osoby starsze są traktowana przez bank tak samo, jak każdy inny konsument, co oznacza, że przechodzą proces weryfikacyjny i ocenę możliwości spłaty zobowiązania na podstawie następujących czynników:

  • historii kredytowej,
  • wysokości i regularności dochodów,
  • wieku,
  • oceny kosztów życia.

W przypadku niskich dochodów pewnym rozwiązaniem jest przystąpienie do kredytu wraz z małżonkiem lub dzieckiem osiągającym dochody z tytułu umowy o pracę.

Kredyt dla emeryta – na co zwracać uwagę przy wyborze

Reklamy banków informujące o możliwości zaciągnięcia taniego kredytu niekoniecznie muszą być zgodne z ofertą kredytową, jaka zostanie nam przedstawiona.

Pamiętaj, aby przed zaciągnięciem kredytu sprawdzić całkowity jego koszt, zwłaszcza jeśli porównujemy ze sobą różne oferty kredytów. Nie należy dokonywać porównania wyłącznie pod kątem wysokości oprocentowania. Nie wystarczy to do wskazania najbardziej atrakcyjnej opcji kredytowej. Lepiej zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, czyli na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania zobowiązania. RRSO określa faktyczny wymiar odsetek i kosztów kredytowych, które poniesie kredytobiorca.

W grupie kosztów kredytowych wymienia się:

  • wysokość oprocentowania kredytu,
  • prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • prowizję za przystąpienie do kredytu,
  • koszty otwarcia dodatkowego rachunku bankowego wymaganego przez bank,
  • koszty dodatkowe ubezpieczenia kredytu.

Zgodnie z prawem, koszty kredytu nie mogą przekraczać 5% jego wartości.

Jak wybrać okres kredytowania?

Na wysokość rat kapitałowo-odsetkowych ma wpływ nie tylko wysokość kredytu i jego oprocentowanie, ale również wybrany okres kredytowania. Im będzie on krótszy, tym stosunkowo mniej odsetek spłaci kredytobiorca, ale poszczególne raty kredytowe będą nieco wyższe. Klient powinien także mieć na uwadze to, że krótki okres kredytowania przy kredycie gotówkowym wymagać będzie posiadania wyższej zdolności kredytowej.

Uważać należy również na wybór sposobu spłaty rat – w systemie rat malejących lub równych. W przypadku kredytu spłacanego w ratach malejących ogólnie będzie on tańszy, ale w początkowym okresie raty będą wyższe niż przy systemie rat równych w całym okresie kredytowania.

Czy emeryt ma szanse dostać kredyt na lepszych warunkach?

Banki proponują nieraz emerytom preferencyjne warunki kredytu. Mogą oni liczyć ma mniej rozbudowane procedury przyznawania kredytów. Mogą więc szybciej otrzymać gotówkę.

Ponadto jeśli osoba starsza nie posiada konta, gdyż emeryturę przynosi jej listonosz może zamówić bezpłatne dostarczenie gotówki do domu.