Jak wygląda badanie cytologiczne i jak interpretować jego wynik?

Doctor showing patient test results in office

Doctor showing patient test results in office

Cztery kobiety z pięciu są nosicielkami jakiegoś typu wirusa brodawczaka ludzkiego. U części z nich rozwinie się z tego powodu śmiertelny nowotwór, ale część z nich pójdzie na cytologię, wykryje zmiany i szybko je zwalczy, zanim się uzłośliwią. Do której grupy Ty wolisz się zaliczać? Poznaj badanie cytologiczne i zgłoś się, aby uzyskać pewność, że rak szyjki macicy to nie Twój problem.

Jak przebiega cytologia?

Badanie cytologiczne jest łatwe i szybkie. Musisz być rozebrana od pasa w dół. Układasz się w fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy nieduży wziernik oraz niewielką szczoteczkę, która umożliwia pobranie materiału do badań.

Materiałem jest złuszczony nabłonek z dwóch miejsc szyjki macicy wraz ze śluzem. Każda próbka jest dokładnie oglądana pod mikroskopem. Wyniki są gotowe najczęściej w ciągu kilku dni. Badanie cytologiczne nie boli. Można czuć nieznaczny dyskomfort.

Celem cytologii jest określenie charakteru komórek nabłonka. Zmiany w ich obrębie mogą wskazywać na stan przedrakowy lub nowotwór. Im wcześniejszy etap zmian, tym łatwiej o pełne wyleczenie.

Zasady wykonywania cytologii i odczytanie wyniku

Cytologię przeprowadzi każdy lekarz ginekolog (np. www.gabinetginekologicznybialystok.pl). Badania nie wykonuje się w czasie miesiączki. Najlepiej przeprowadzić je po 10. dniu cyklu. Na dwa dni przed cytologią warto zrezygnować z tamponów, leków i antykoncepcji dopochwowych, seksu i wibratora, ponieważ każdy z tych czynników może przekłamać wyniki. Infekcja pochwy także wyklucza badanie. Do objawów infekcji należą: świąd, pieczenie, upławy. Należy zaleczyć ten stan i dopiero wtedy wykonać cytologię.

Obecnie wynik cytologii nie jest podawany według pięciu grup (dwie pierwsze oznaczają wynik prawidłowy). Wyniki są opisowe, co jest szczególnie ważne z perspektywy lekarza. Opis zawiera informację co do charakteru komórek zbadanego nabłonka. Nieprawidłowy wynik nie musi wskazywać raka i najczęściej jest rezultatem innych schorzeń toczących się w organizmie. Jeżeli badania są niejednoznaczne, należy je powtórzyć. Duża część zmienionych komórek obumiera samoistnie. Jeżeli wynik jednoznacznie wskazuje na zmiany w komórkach nabłonka, wykonuje się dalsze badania mające wykluczyć lub potwierdzić rozmaite scenariusze. Wynik zawsze musi być interpretowany przez lekarza ginekologa.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *