Zaczął się sezon pylenia. W obawie przed nieprzyjemnymi objawami alergii wietrzysz mieszkanie jedynie wieczorami, kiedy w powietrzu znajduje się mniej pyłków, unikasz weekendowych wypadów na łono natury. Zabezpieczasz się jak możesz. Nagle, po zjedzeniu jabłka zaczyna swędzieć cię skóra, masz wrażenie opuchniętego języka. Znasz to? To efekt alergii krzyżowej. Jak sobie z nią poradzić? Nowoczesne leki: Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior pomagają w łatwy sposób walczyć z objawami alergii, nie powodując przy tym senności i spadku koncentracji. To hit na wiosnę, dzięki któremu nie będziesz musiał rezygnować z codziennych aktywności.

Jak to działa?

Alergie krzyżowe są dużo częstsze niż nam się wydawało. Ich mechanizm polega na występowaniu bardzo podobnych do siebie fragmentów w obrębie różnych alergenów. Bardzo dobrym przykładem jest para jabłko-brzoza. Wiemy, że jeden z alergenów jabłka jest bardzo podobny do jednego z alergenów brzozy, stąd u wielu osób, uczulonych na pyłek brzozy i innych pokrewnych drzew, obserwujemy alergiczną reakcję na jabłka. W reakcję krzyżową z pyłkami tego drzewa wchodzi nie tylko jabłko. Osoby, które mają potwierdzone uczulenie na pyłki brzozy powinny, szczególnie w okresie jej pylenia, unikać gruszek, morel, wiśni, czereśni oraz innych pestkowców – tłumaczy alergolog prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Alergiczna reakcja krzyżowa wziewno-pokarmowa (np. wspomniane wcześniej jabłko i pyłki drzewa) objawiają się najczęściej pod postacią tzw. zespołu alergicznego jamy ustnej (ang. OAS – oral allergy syndrom). Osoba uczulona ma wówczas wrażenie np. opuchniętego języka, drapania i swędzenia w gardle, mrowienia wewnątrz jamy ustnej.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych
i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Innym przykładem reakcji krzyżowej jest kauczuk i banan (a także kiwi, awokado, papaja, ananas, melon, mango). Guma naturalna, czyli lateks, wykorzystywana jest do produkcji
m.in. rękawiczek, balonów, piłek plażowych a także gumy do żucia. Kontakt lateksu ze skórą lub błonami śluzowymi może powodować miejscowe uczulenie w postaci swędzącej wysypki, zaczerwienienia skóry i obrzęku. Objawy te zazwyczaj ustępują po kilku dniach.1

Hit na wiosnę

Wielokrotnie jesteśmy nieświadomi tego, które owoce bądź warzywa wchodzą w reakcje krzyżowe, np. z pyłkami roślin. Jak więc się przed nimi zabezpieczyć? Mamy 2 wyjścia:

  • Zapytajmy specjalistę alergologa, które owoce lub warzywa mają podobne strukturalnie alergeny do „naszego” alergenu i wyeliminujmy je z diety. Oczywiście, najlepiej najpierw określić „własny” alergen poprzez wykonanie testów punktowych lub oznaczenie poziomu IgE.
  • Na wypadek wystąpienia skutków alergicznej reakcji krzyżowej, zaopatrzmy się w leki antyhistaminowe, nie powodujące senności i spadku koncentracji, np. zawierające
    w swoim składzie desloratadynę, tj. Hitaxa Fast.

Hitaxa Fast, to nowoczesny lek odpowiadający na potrzeby osób cierpiących z powodu alergii. Pomaga on w walce z objawami alergii, a jego największą zaletą jest fakt,
iż przyjmowana raz dziennie tabletka natychmiast rozpuszcza się w ustach nie powodując senności oraz spadku koncentracji. Możemy ją zażywać w każdym miejscu, gdyż nowoczesna formuła tabletki rozpuszcza się w ustach bez popijania.

Do rodziny leków Hitaxa Fast należy również Hitaxa Fast Junior, przeznaczony dla dzieci od
6. roku życia. W ten sposób cała rodzina może skutecznie i bezpiecznie walczyć z objawami alergii, nie tracąc z życia cennych chwil.

Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior to hit na wiosnę pozwalający całej rodzinie cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.