Najczęstsze problemy występujące w jamie ustnej
Nawet jeśli regularnie myjemy zęby i na wszelkie sposoby dbamy o higienę jamy ustnej, u dorosłych mimo wszystko mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł. Często niestety bagatelizujemy różne zmiany chorobowe, wyznając zasadę, że samo przejdzie. Mogą one jednak niekorzystnie wpływać na zdrowie całego organizmu lub być objawem poważnej choroby. Dlatego niezależnie od rodzaju i wagi problemu, zawsze warto wybrać się do dentysty, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę jamy ustnej.
Jednym z często występujących problemów u dorosłych jest bruksizm. Objawia się nerwowym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów podczas snu, w wyniku czego zostają one częściowo starte. Często osoby cierpiące na bruksizm nie zdają sobie sprawy z występujących zaburzeń. Przypadłość ta może doprowadzić do zniszczenia tkanki dziąseł i kości.
Wielokrotnie u dorosłych występuje także zapalenie dziąseł wywołane przez bakterie, które rozwijają się w okolicy szyjek zębów. Na rozwój bakterii wpływa nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nieusuwany kamień nazębny i nieleczone ubytki. Zapalenie dziąseł objawia się najczęściej ich obrzękiem, zaczerwienieniem, krwawieniem oraz bólem. Nieleczone może zaatakować kość, doprowadzić do powstania ropni przyzębowych, a w ostateczności do utraty zębów.
Kolejną przypadłością, z którą zmaga się wiele osób, jest halitoza, objawiająca się notorycznym, nieprzyjemnym zapachem z ust. W przypadku, gdy stosujemy złą dietę (z dużą ilością ostrych przypraw, czosnku i cebuli), palimy papierosy lub pijemy alkohol, problem ten może się okazać chwilowy. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach z ust nie ustępuje, jego przyczyna może być znacznie poważniejsza. Może to być choroba dziąseł, nagromadzenie się płytki nazębnej lub zgorzel. Jeśli dentysta wykluczy przyczyny stomatologiczne, najprawdopodobniej halitoza będzie związana z problemami laryngologicznymi lub gastrycznymi.
U dorosłych często dochodzi także do podrażnień lub uszkodzeń jamy ustnej, które wiążą się z obrzękiem lub bolesnością jamy ustnej, warg lub języka. Istnieje wiele tego typu dolegliwości, a najczęstsze z nich to: owrzodzenie, opryszczka i pleśniawki.
Pamiętajmy, że każda zmiana w jamie ustnej, która nie ustępuje po upływie tygodnia lub dwóch, powinna zostać zbadana przez stomatologa.