Endokrynologia – charakterystyka działu medycyny
Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego. W jej zakres wchodzi zarówno diagnostyka, jak i leczenie różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. Przedstawiamy krótką charakterystykę endokrynologii.
Czym jest endokrynologia
Hormony są substancjami, których zadaniem jest regulowanie czynności życiowych organizmu. Wydzielane są do układu krążenia przez gruczoły dokrewne. Niestety, nie zawsze działają w sposób właściwy, przez co przyczyniają się do powstawania zaburzeń hormonalnych i chorób gruczołów. Dziedziną, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tego typu chorób i zaburzeń jest endokrynologia.
-Obecnie choroby związane z układem hormonalnych dotykają sporą część społeczeństwa. Warto obserwować swój organizm i w razie wystąpienia objawów mogących świadczyć po potencjalnych zaburzeniach udać się do lekarza – zaleca nasz rozmówca reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika.
Celem endokrynologii jest dotarcie do źródła problemu, a konkretnie ustalenie przyczyny oraz podłoża choroby. Dzięki temu można udzielić rzetelnej porady opartej na wiedzy dotyczącej jednostki chorobowej, a także zaproponować najlepszą metodę leczenia, mającej na celu zminimalizowanie objawów i polepszenie jakości życia pacjenta.
Najczęściej występujące schorzenia
Endokrynologia zajmuje się leczeniem chorób i zaburzeń hormonalnych. Lekarz, na podstawie badania klinicznego oraz dodatkowych badań, dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta i określa stadium rozwoju choroby.
Do najczęstszych schorzeń układu hormonalnego należą te związane z pracą gruczołów:
- tarczycy – niedoczynność, nadczynność, Hashimoto, wole guzkowe obojętne,
- nadnerczy – hiperaldosteronizm, choroba Addisona, guz nadnercza, zespół Cushinga,
- przysadki mózgowej – choroba Cushinga, moczówka prosta, prolactinomia, akromegalia,
- jajników –zaburzenia cyklu miesiączkowego, zespół policystycznych jajników.