county-2496107_1280Aparaty nakładkowe to prawie niewidoczna szyna zakładana na zęby, wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest metodą coraz popularniejszą i chętnie stosowaną przez wiele osób, które nie są przekonane do zwykłych aparatów stałych z łukami i zamkami przytwierdzanymi do zębów. Leczenie trwa ok. 2 lat i efekty są porównywalne do tych, uzyskanych za sprawą aparatów zamkowych.

Od czego zacząć?

Jeśli myślisz o wizycie u ortodonty w celu założenia aparatu korygującego wadę zgryzu, musisz przedtem dobrze się zastanowić, jaki typ aparatu byłby dla ciebie najodpowiedniejszy. W jednym i drugim przypadku pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty, który ustali plan leczenia, wcześniej oczywiście określając, czy aparat nakładkowy będzie odpowiednim dla ciebie sposobem na korekcję zgryzu. Priorytetowo należy wyleczyć wszelkie stany zapalne w jamie ustnej i usunąć kamień nazębny – pod i naddziąsłowy, aby ruch zębów nie był niczym ograniczony. Następnie wybiera się konkretną opcję leczenia, poczynając od najprostszej, czyli korekty małych stłoczeń i szpar do najdroższej, w której podczas kolejnych wizyt można zmienić ustalony wcześniej plan korekcji wady zgryzu. W najlepszych placówkach stomatologii estetycznej, np. tutaj ortolingwa2.pl na pewno uzyskasz profesjonalną pomoc, co do wyboru nakładki i wszelkie niezbędne informacje z tym związane.

I co dalej?

Dostajesz estetyczną szynę nakładaną na zęby, wykonaną dzięki precyzyjnemu odciskowi zgryzu z wykorzystaniem techniki 3D. Do tego celu używa się specjalistycznych i najlepszych materiałów idealnie odwzorowujących kształt łuków zębowych. Na następnej wizycie odbierzesz aparat nakładkowy, który będziesz wymieniać samodzielnie co ok. 2 tygodnie. Natomiast konsultacje w gabinecie odbywają się średnio co 4-6 tygodni. Szynę wyjmuje się do jedzenia i szczotkowania zębów, co dla jednych jest uciążliwe, a dla drugich wygodniejsze, bo nie trzeba się martwić o to, że aparat się zabarwi.

Zalety aparatu nakładkowego

Ta, jak zostało wyżej wspomniane, nie ma problemu z utrzymaniem nienagannego stanu aparatu przez cały czas leczenia. Samodzielna zmiana nakładki co 2 tygodnie na nowy daje także więcej komfortu pacjentowi, który nie musi chodzić każdorazowo do gabinetu. Proces leczenia jest trochę krótszy, niż w przypadku korygowania wad zgryzu aparatem stałym, choć zawsze zależy to indywidualnie od każdego pacjenta. Nakładka nie powoduje ani dyskomfortu, ani podrażnień w jamie ustnej, co jest często spotykane w przypadku aparatów zamkowych. Wyrównywanie zgryzu za jej pomocą jest delikatne i równomierne. Stale też, podczas każdej wizyty u stomatologa, możesz sprawdzać postępy leczenia.