Ból zęba? To nie musi być próchnica

Badania pokazują, że ponad połowa Polaków unika gabinetów stomatologicznych jak ognia. Dopiero ból zębów lub inne dolegliwości – w obrębie jamy ustnej – utrudniające funkcjonowanie, zmuszają nas do szukania pomocy u dentysty. Jednak warto wiedzieć, że ból zęba nie zawsze oznacza próchnicę lub stan zapalny. Często może być spowodowany czynnikami, których w ogóle nie bierzemy pod uwagę.

Nadwrażliwość zębów – przykra i uciążliwa

Gorąca kawa, zimny sok czy lemoniada – na samą myśl, ciarki przechodzą Ci po ciele. Jeśli więc po wypiciu tego typu napojów w Twojej jamie ustnej dochodzi do bólu lub mrowienia, może oznaczać to nadwrażliwość zębów lub odsłonięcie szyjek uzębienia. Często też powodem tego jest początek paradontozy lub afty – ranki powstałe na skutek noszenia aparatu ortodontycznego lub protezy. Dlatego zanim wpadniesz w panikę i zaczniesz sięgać po tabletki przeciwbólowe, koniecznie zamień zwykłą pastę na tę przeznaczoną do mycia zębów ze skłonnościami do nadwrażliwości. W międzyczasie warto jednak umówić się na wizytę do stomatologa.

Zatoki szczękowe w opałach

Kolejną przyczyną, która może powodować ból zęba lub uzębienia w górnej części jamy ustnej, jest zapalenie zatok szczękowych. Jeśli mamy problemy z górnym układem oddechowym, nie lekceważmy tego typu objawów. Warto wiedzieć, że zapalenie zatok to choroba przewlekła, która może co jakiś czas nawracać. Szczególnie uciążliwa staje się w okresie jesieni i zimy, kiedy nasza odporność jest mocno osłabiona.

Stres i napięcie – rozluźnij szczękę

Każdy z nas żyje w stresie i napięciu. Nawet niewielkie poddenerwowanie nie pozostaje bez wpływu na nasze mięśnie w każdej części ciała. Również szczęka jest narażona na napięcie. Jeśli mamy tendencję do zaciskania zębów lub zgrzytania nimi w czasie snu, powodem bólu w okolicach ósemek lub siódemek mogą być po prostu nadwyrężone mięśnie w obrębie szczęki.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna bólu zębów, nie można zaniedbywać regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Najlepsi stomatolodzy Rzeszów zrobią wszystko, by bezboleśnie i innowacyjnymi metodami zadbać o Twój zdrowy i biały uśmiech.