pexels-photo-144640Nie jest tajemnicą, że zwierzaki nie myją zębów. W związku z tym podaje się swoim pupilom zabawki z substancjami oczyszczającymi i wzmacniającymi szkliwo. Jednak to nie wystarczy – bakterie atakują dziąsła. Dochodzi do silnego stanu zapalnego, w konsekwencji którego zwierzak trafi zęby. Właśnie dlatego w profesjonalnych przychodniach weterynaryjnych obecna jest również usługa stomatologii dla zwierząt.

Im wcześniej, tym lepiej

Nawet u niemal rocznego zwierzaka weterynarz może zauważyć już pierwsze naloty na szkliwie, które warto usunąć. Jednak zazwyczaj czeka się aż pupil skończy dwa lata. Wtedy można zgłosić się do weterynarza (http://duowet.net/stomatologia/) na czyszczenie szkliwa. Podejmując takie działanie, można oszczędzić psu lub kotu wielu problemów. Do czego może doprowadzić zaniedbanie stanu zębów i dziąseł u zwierzaka?

Konsekwencje zaniedbania

Przede wszystkim bakterie zgromadzone w okolicach zębów, powodują szereg innych problemów. Zapalenie może rzutować nawet na organy wewnętrzne. W przypadku skaleczenia, bakterie mogą wniknąć do krwi, powodując niemałe zamieszanie. Wówczas możesz się zastanawiać, co dolega Twojemu zwierzakowi, skoro dbasz o jego dietę, częste spacery oraz dostarczanie dużych dawek miłości. Zaniedbanie okolic zębów i dziąseł może być początkiem innych, o wiele poważniejszych schorzeń.

Dodatkowo z czasem pies lub kot może odczuwać ból w jamie ustnej. Niestety nie będzie w stanie tego zakomunikować – po prostu będzie cierpiał. Obserwuj, czy Twój zwierzak z łatwością gryzie suchą karmę, czy chętnie chwyta w pyszczek różnego rodzaju zabawki. Chociaż zwierzak zawsze będzie miał specyficzny zapach wydobywający się z pyszczka, jeśli obecne będzie zapalenie, zapach będzie nasilony i z pewnością to wyczujesz. W takim wypadku od razu warto wybrać się do weterynarza (http://duowet.net/) – czasem wystarczą odpowiednie leki. Weterynarz będzie wiedział, jak działać.

Profilaktyka

Jeśli będziesz stosować się do zaleceń weterynarza i zgodnie z tym co powie, będziesz odpowiednio często odwiedzał go ze swoim zwierzakiem, z pewnością unikniecie wielu nieprzyjemnych schorzeń, także tych obejmujących zęby i dziąsła. Regularne czyszczenie kamienia zapobiegnie nagromadzaniu szkodliwych bakterii, a Twój pupil długo będzie mógł gryźć nawet najtwardsze kostki.