Światowa Organizacja Zdrowia określiła brak systematycznego ruchu jako czwarty czynnik ryzyka śmiertelności na świecie. Osoby rezygnujące z treningów są wyjątkowo podatni na niewydolność, nadciśnienie i inne choroby serca, udar mózgu, cukrzycę typu II, otyłość, depresję i dolegliwości stawowe. Ruch eliminuje te zagrożenia i niesie ze sobą dziesiątki korzyści. Kiedy najlepiej zacząć ćwiczyć? Zawsze. Aktywność fizyczną można zacząć też uprawiać równolegle z chorobą serca. Mało tego, ten zdrowy nawyk może mieć zbawienne skutki dla procesu leczenia.

– Zarówno w przypadku młodych i zdrowych ludzi jak i tych starszych, po przebytej chorobie sercowej, aktywność fizyczna musi przebiegać świadomie i rozsądnie. Świadomie w kwestii swoich możliwości oraz ograniczeń, a rozsądnie: w oparciu o specjalistyczne wskazówki, które może udzielić jedynie lekarz. Planując regularne ćwiczenia mądrze jest poddać swojemu badaniu krew, zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, dietetyka itd. Osoby chore na serce powinny o tym fakcie uprzedzić swojego kardiologa. – tłumaczy specjalista z przychodni DenTeam – Rola lekarza w tej kwestii jest niebagatelna.

Lekarz po badaniach i konsultacji może określić czy ćwiczenia w ogóle wchodzą w grę. Po przebytej niedawno operacji wysiłek fizyczny rzeczywiście może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W innym przypadku kardiolog określi kondycję i możliwości pacjenta, doradzi jaka aktywność i w jakich dawkach będzie najbardziej wskazana. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na serce i samopoczucie, bardzo często pomaga w poprawie stanu zdrowia pacjenta. Ćwiczenia zdrowe dla serca obejmują m.in. spacery i szybkie marsze, rodzinne aktywności, pływanie, jazdę na rowerze i codzienne czynności takie jak porządki i prace w ogrodzie. Osoby z problemami kardiologicznymi powinny niestety zrezygnować z większego wysiłku, takiego jak fitness czy bieganie. Ponadto niewskazane są dzienne czynności takie jak dźwiganie ciężarów, przenoszenie mebli itp. Wymagają one jednorazowego, ale dużego nakładu sił, który z kolei powoduje wysokie skoki ciśnienia. Idealna aktywność dla osoby z problemem kardiologicznym jest relaksacyjna, umiarkowana, jej ruchy są stałe, a ilość wkładanego wysiłku stała.