Większość z nas boi się wizyty u dentysty, tym bardziej, jeżeli dotyczy ona przeprowadzenia zabiegu na naszych zębach. Na szczęście nawet najmniej inwazyjny zabieg nie musi boleć – każdy dobry stomatolog może dać nam znieczulenie.

Warto wiedzieć, że znieczulenie zębów na czas zabiegu to nie kaprys czy fanaberia pacjenta. Zarówno przy poważnych zabiegach, jak i tych mniej bolesnych stomatolog proponuje podanie znieczulenia. Wiąże się to z tym, że bez względu na łatwość zabiegu pacjenci i tak boją się bólu samego w sobie i podanie środka znieczulającego ich uspokaja.

Najprostszą formą znieczulenia jest powierzchniowe w postaci żelu, kremu lub plastra. Stosuje się je przed najprostszymi zabiegami, działają przez ok. kilka minut. Stosuje się je także przed wkłuciem w dziąsło igły ze znieczuleniem właściwym, oraz w przypadku osób, które cierpią na wyjątkowo silny odruch wymiotny i nie są w stanie znieść ingerencji dentysty. Taką formę znieczulenia chętnie stosuje się przy wyrywaniu rozchwianych już mleczaków u dzieci.

Znieczulenie nasiękowe to zastrzyk pozbawiający czucia końcówki nerwów. Stosuje się je przy wyrwaniu zęba lub leczeniu zębów górnych. Nie poleca się go w leczeniu zębów dolnych, trzonowców i przedtrzonowców. Do ich wyleczenie stosuje się znieczulenie przewodowe. Polega ono na podaniu niewielkiej dawki leku, która znieczula nerw, bo wnika dużo głębiej w tkanki. Tej metody nie zaleca się jednak w przypadku osób, które cierpią na krzepliwość krwi.

Znieczulenie śródwięzadłowe jest bardzo precyzyjne. Polega na wprowadzeniu specjalnej igły pomiędzy ząb a dziąsło i wprowadzeniu niewielkiej dawki leku. Dzięki tej metodzie znieczula się tylko jeden, wybrany ząb.

Znieczulenia śródkostne wykonuje się specjalną igłą, która wwierca się w kość szczęki lub żuchwy. Środek jest podawany w głąb kości i wnika w końcówki nerwów. Możliwe jest także podanie leku poprzez urządzenie sterowane komputerowo. Wtedy do organizmu trafia najmniejsza z możliwych porcja leku, a pacjent nie odczuwa nieprzyjemnego mrowienia.

Istnieje wiele rodzajów znieczulenia, najczęściej to ostatecznie specjalista decyduje, który z nich zastosować. Nie należy się tego obawiać – profesjonalny stomatolog w Częstochowie powinien dobrać dla nas najlepsze znieczulenie.