Każdy z nas chciałby się cieszyć dobrym stanem zdrowia, szczupłą sylwetką i gładką cerą. Nie wszyscy chyba jednak wiedzą, że w głównej mierze sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Jeśli chcemy uniknąć różnych dolegliwości chorobowych (lub ograniczyć te, które odczuwamy), jeśli chcemy zrzucić nadmiar kilogramów lub w zdrowy sposób przybrać na wadze i wzmocnić organizm, to powinniśmy udać się z wizytą do poradni dietetycznej.

Zadaniem dietetyka jest weryfikacja naszych nawyków żywieniowych oraz dobranie najlepszej diety do naszych potrzeb. Żeby jednak mógł tego dokonać, przed pójściem do poradni musimy się zastanowić jaki cel chcemy osiągnąć i co zmienić przy pomocy prawidłowo dobranej diety. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie podstawowych badań krwi (m.in. morfologii, poziomu glukozy i cholesterolu) i moczu. Wyniki należy zabrać ze sobą do dietetyka. Dzięki nim specjalista będzie mógł ocenić nasz stan zdrowia i dopasować wskazania do indywidualnych potrzeb.
W trakcie pierwszej wizyty dietetyk dokonuje analizy stanu naszego zdrowia, pyta także o nasze problemy i oczekiwania. Najważniejszym elementem pierwszej wizyty w poradni dietetycznej jest właśnie wywiad żywieniowy, dzięki któremu dietetyk może uzyskać informacje o aktualnym sposobie odżywiania pacjenta, jak wygląda sprawa aktywności fizycznej oraz tryb pracy i jakie choroby pacjent przeszedł lub na jakie cierpi. Po tej konsultacji można określić jakie pacjent popełnia błędy żywieniowe, jakie są ich najczęstsze przyczyny oraz które rozwiązanie będzie dla danego pacjenta najlepsze.
W następnej kolejności dietetyk wykona dokładny pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu bioder, talii i wysokości ciśnienia krwi. Informacje te pomogą obliczyć wskaźnik BMI, stopień nawodnienia organizmu oraz zawartość tkanki tłuszczowej w ciele. Na podstawie wyników dietetyk będzie w stanie doradzić w jaki sposób powinniśmy zacząć się odżywiać, poinformuje jakich produktów musimy unikać oraz jakie spożywać częściej, aby polepszyć nasz stan zdrowia.
Przeważnie należy odbyć kilka takich wizyt jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt. W trakcie takich wizyt kontrolnych dietetyk będzie mógł sprawdzić, czy pacjent przestrzega wszystkich zaleceń, ewentualnie dokonać korekty wcześniej dobranej diety.