Nie każdy wie, że takie objawy jak częste uczucie wyczerpania lub nagły wzrost albo spadek wagi, mogą oznaczać problemy z tarczycą. Jeśli występują u nas powyższe objawy, a także gdy zauważymy, że włosy rosną nam tam, gdzie nie powinny czy też bolą nas mięśnie i stawy, konieczna może się okazać wizyta u endokrynologa.

W momencie, gdy zauważymy u siebie któryś z tych objawów, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dokona on oceny weryfikacji naszych podejrzeń oraz rozpocznie odpowiednie postępowanie diagnostyczno- terapeutyczne. Najczęściej to właśnie lekarz rodzinny zleca przeprowadzenie pierwszych badań, dzięki którym oceni stan naszego zdrowia. Jeśli po obejrzeniu wyników badań stwierdzi, że potrzebujemy pomocy specjalisty, wystawi nam odpowiednie skierowanie.
Zdarzają się także przypadki, kiedy wizyta u endokrynologa odbywa się bez skierowania. Dzieje się tak w przypadku, gdy chorzy są konsultowani endokrynologicznie np. w trakcie pobytu w szpitalu z zupełnie innego powodu. Często takie konsultacje mają miejsce również na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub po prostu w prywatnym gabinecie. Żeby zapisać się na wizytę do prywatnego gabinetu endokrynologicznego nie potrzebujemy skierowania, przydadzą się nam natomiast pieniądze. Średni koszt wizyty w prywatnym gabinecie, w zależności od miasta i lekarza, wynosi ok. 120-150 złotych.

W trakcie pierwszej wizyty u specjalisty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący naszych objawów oraz historii leczenia. Następnie przystąpi do zasadniczego badania, w którym dokona subiektywnej oceny ewentualnych dysfunkcji poszczególnych gruczołów wydzielania wewnętrznego.
W następnej kolejności lekarz zleci nam wykonanie różnego rodzaju badań, w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości. Może nas skierować na badania laboratoryjne, specjalistyczne testy lub badania obrazowe. Najczęściej z badań laboratoryjnych wykonuje się TSH, czyli określenie stężenia tyreotropiny. Badanie to umożliwia ocenę, czy tarczyca wytwarza odpowiednią ilość hormonów. Wykonuje się również badanie stężenia hormonów tarczycy (fT4 i fT3) i badanie przeciwciał przeciwtarczycowych (np. anty-TPO). Zalecane jest także zrobienie badania USG tarczycy.

Do samej wizyty u endokrynologa nie musimy się jakoś specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że będziemy czyści i schludnie ubrani. Najczęściej jednak odpowiedniego przygotowania wymagają wyżej wymienione badania laboratoryjne i obrazowe. Do każdego z nich należy przygotować się trochę inaczej, dlatego najlepiej na ten temat porozmawiać ze specjalistą w trakcie wizyty.

Po zakończeniu leczenia w poradni endokrynologicznej, warto zgłaszać się od czasu do czasu na wizyty kontrolne. Czasem bywa tak, że wizyty takie odbywają się przez jakiś określony czas, wyznaczony przez lekarza. Najczęściej jednak udaje się wyleczyć chorobę endokrynologiczną i wtedy wizyty w poradni specjalistycznej nie są obowiązkowe. W takich przypadkach to lekarz rodzinny czuwa nad pacjentem i wyłapuje ewentualne objawy nawrotu lub ponownego wystąpienia choroby. Ważne jest, aby między naszym lekarzem pierwszego kontaktu a specjalistą rozwijała się dobra współpraca.