Doctor showing patient test results in office
Doctor showing patient test results in office

Cztery kobiety z pięciu są nosicielkami jakiegoś typu wirusa brodawczaka ludzkiego. U części z nich rozwinie się z tego powodu śmiertelny nowotwór, ale część z nich pójdzie na cytologię, wykryje zmiany i szybko je zwalczy, zanim się uzłośliwią. Do której grupy Ty wolisz się zaliczać? Poznaj badanie cytologiczne i zgłoś się, aby uzyskać pewność, że rak szyjki macicy to nie Twój problem.

Jak przebiega cytologia?

Badanie cytologiczne jest łatwe i szybkie. Musisz być rozebrana od pasa w dół. Układasz się w fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy nieduży wziernik oraz niewielką szczoteczkę, która umożliwia pobranie materiału do badań.

Materiałem jest złuszczony nabłonek z dwóch miejsc szyjki macicy wraz ze śluzem. Każda próbka jest dokładnie oglądana pod mikroskopem. Wyniki są gotowe najczęściej w ciągu kilku dni. Badanie cytologiczne nie boli. Można czuć nieznaczny dyskomfort.

Celem cytologii jest określenie charakteru komórek nabłonka. Zmiany w ich obrębie mogą wskazywać na stan przedrakowy lub nowotwór. Im wcześniejszy etap zmian, tym łatwiej o pełne wyleczenie.

Zasady wykonywania cytologii i odczytanie wyniku

Cytologię przeprowadzi każdy lekarz ginekolog (np. www.gabinetginekologicznybialystok.pl). Badania nie wykonuje się w czasie miesiączki. Najlepiej przeprowadzić je po 10. dniu cyklu. Na dwa dni przed cytologią warto zrezygnować z tamponów, leków i antykoncepcji dopochwowych, seksu i wibratora, ponieważ każdy z tych czynników może przekłamać wyniki. Infekcja pochwy także wyklucza badanie. Do objawów infekcji należą: świąd, pieczenie, upławy. Należy zaleczyć ten stan i dopiero wtedy wykonać cytologię.

Obecnie wynik cytologii nie jest podawany według pięciu grup (dwie pierwsze oznaczają wynik prawidłowy). Wyniki są opisowe, co jest szczególnie ważne z perspektywy lekarza. Opis zawiera informację co do charakteru komórek zbadanego nabłonka. Nieprawidłowy wynik nie musi wskazywać raka i najczęściej jest rezultatem innych schorzeń toczących się w organizmie. Jeżeli badania są niejednoznaczne, należy je powtórzyć. Duża część zmienionych komórek obumiera samoistnie. Jeżeli wynik jednoznacznie wskazuje na zmiany w komórkach nabłonka, wykonuje się dalsze badania mające wykluczyć lub potwierdzić rozmaite scenariusze. Wynik zawsze musi być interpretowany przez lekarza ginekologa.