leech-368345_1280Hirudoterapia to kuracja przeprowadzana za pomocą pijawek leczniczych. Chociaż jest owiana wieloma mitami, to obecnie przechodzi swego rodzaju renesans. Coraz częściej sięgają po nią pacjenci, którzy szukają uśmierzenia dolegliwości lub zwalczenia zaawansowanych chorób.

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) jest przeprowadzane w odpowiednich warunkach, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i przynosi oczekiwane efekty. Również same pijawki hodowane są w sterylnym laboratorium. Pod żadnym pozorem do zabiegu nie można wykorzystywać tych żyjących w naturalnym środowisku.

Terapia pijawkami leczniczymi rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem na temat chorób oraz przyjmowanych leków. Dopiero, gdy okaże się, że nie występuje żadna sprzeczność, można przejść do leczenia. Pijawka jest przystawiana do ciała osoby poddawanej leczeniu i przyczepia się do niej za pomocą szczęk, przyssawki oraz otworu gębowego.

Jak wygląda zabieg hirudoterapii?

W momencie ugryzienia do organizmu pacjenta wprowadzane są substancje lecznicze, tzw. hirudozwiązki. Osoba poddawana terapii może utracić od 4 do 8 ml krwi. Po każdym zabiegu pijawki są utylizowane. Mają one jednorazowe zastosowanie dla każdej kuracji.

W przypadku osoby, która pierwszy raz jest poddawana zabiegowi, można zastosować jedynie 4 pasożyty. W ten sposób unika się niepotrzebnego szoku organizmu. Po terapii krew może się sączyć jeszcze do 24 godzin. Stąd tak istotne jest założenie solidnego, wytrzymałego opatrunku.

Jeden zabieg trwa od 45 do 90 minut, w zależności od tego, jak będzie pracowała pijawka, jakie będzie ciśnienie krwi pacjenta, jaka będzie pogoda czy miejsce przyssania. Po każdej kuracji zakładany jest odpowiedni opatrunek, który należy zmienić po 12 godzinach.

Hirudozwiązki znajdujące się w ślinie zwierząt działają przeciwzakrzepowo, przeciwnowotworowo, przeciwbólowo i wspomagają rozbijanie już powstałych zakrzepów. Ale to tylko nieliczne z wielu właściwości prozdrowotnych pijawek leczniczych.

Więcej na temat hirudoterapii oraz właściwościach prozdrowotnych pijawek leczniczych można przeczytać na http://pijawki.abros.pl/.