Objawy świadczące o tym, że z naszą tarczycą dzieje się coś niedobrego pojawiają się zarówno przy nadmiarze, jak i przy niedoborze hormonów tarczycy. Jeśli zauważymy u siebie którąś z poniższych dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza zajmującego się chorobami tarczycy- endokrynologa. Jednym z badań, które nam zleci będzie usg tarczycy. Zanim jednak to nastąpi, warto zapoznać się z podstawowymi objawami świadczącymi o chorej tarczycy.

Niedobór hormonów tarczycy (niedoczynność) może być przyczyną wielu różnorodnych objawów, często ze sobą pozornie niezwiązanych. Może powodować zmęczenie, osłabienie, stale towarzyszące uczucie zimna. Pomimo niezmiennego apetytu i takiej samej aktywności fizycznej, wzrasta masa ciała chorego. Skóra staje się sucha i zimna, a włosy łamliwe i przerzedzone. Mogą również wystąpić zaparcia. U niektórych chorych spada ciśnienie krwi i serce zaczyna bić wolniej. Pogarsza się tolerancja wysiłku oraz pamięć i koncentracja.
Przeważnie występują tylko niektóre z powyższych objawów. Należy jednak pamiętać, że im większy niedobór hormonów, tym więcej symptomów choroby wystąpi.

Nadmiar hormonów tarczycy (nadczynność) powoduje natomiast przyspieszenie metabolizmu. Pomimo odpowiedniej diety, chore osoby chudną, są osłabione i jest im gorąco. Mogą pojawić się również: drażliwość, problemy z koncentracją i ze snem. Skóra jest wilgotna i stale spocona, a włosy stają się cienkie i łamliwe. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowe, a u mężczyzn problemy z potencją.

Jak widać niektóre objawy, zarówno w przypadku niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, są takie same. Dlatego należy wykonać badania tj. poziom TSH czy też usg tarczycy. Dzięki nim lekarz będzie mógł postawić dobrą diagnozę i rozpocząć leczenie.