Pijawki wedle prastarych wierzeń miały za zadanie tzw. upuszczanie „złej krwi”. Z tego powodu dawniej hirudoterapia była bardzo popularna. Leczenie pijawkami obecnie przeżywa renesans. Do czego może zostać wykorzystane? Jak je stosować? Co sprawia, że pijawki mają właściwości lecznicze?

Pijawki, określane są mianem mini laboratorium medycznym, swoje cechy prozdrowotne zawdzięczają posiadanym hirudozwiązkom, które są umiejscowione w gruczołach ślinowych. Ich zadaniem jest przenikanie do organizmu i powodowanie zmian biochemicznych poprawiających stan zdrowia chorego. Związki odpowiadają za działanie przeciwko zakrzepom (hirudyna), przerzutom (gilatyna) czy rozbijanie pojawiających się zakrzepów (hementyna). Ponadto występują substancje przeciwbólowe, działające przeciwko nowotworom i wzmacniające naczynia krwionośne.

Hirudoterapia może być stosowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest leczenie miejscowe. Pijawki są przykładane do miejsca, które ma zostać wyleczone. Silnie działające związki rozszerzają naczynia krwionośne, a także wspomagają przenikanie ich przez tkanki i błony komórkowe. Znacznie rzadziej stosowaną techniką jest hirudoautoimmunoterapia podczas, której krew jest pobierana z pijawki, która wcześniej była przystawiona do ciała chorego. Ten zabieg jest wykonywany w celu wzmocnienia układu limfatycznego.

Kolejną metodą jest hirudokompleksoterapia. Stosowana jest zazwyczaj w celu zahamowania procesów starzenia się, a także leczeniu miażdżycy. Pijawki są rozkładane na ciele tak, aby mogły oddziaływać na kilka układów wewnętrznych jednocześnie. Najczęściej chodzi o nerki i wątrobę, a nawet kość ogonową. Innymi technikami są hirudoenergoterapia, hirudoneuroterapia oraz hirudorefleksoterapia. Ich zadaniem jest wpływanie na punktowe miejsca na ciele chorego.

Więcej na temat leczenia pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami można dowiedzieć się na specjalistycznych stronach. Wiadomo, że hirudoterapia niesie ze sobą bardzo duże czynników prozdrowotnych.