beautiful young brunette lady checks her vision at the clinic. Ophthalmologist. medical, health, ophthalmology concept.
beautiful young brunette lady checks her vision at the clinic. Ophthalmologist. medical, health, ophthalmology concept.

Jaskra jest nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Do jej konsekwencji należy zaliczać nawet całkowitą ślepotę. Choć współcześnie można ją leczyć, profilaktyka jest znacznie prostsza. Jakie czynniki wywołują jaskrę i jak wygląda jej diagnozowanie? Ten tekst przybliży Wam podstawowe informacje na temat jaskry – schorzenia oczu, które atakuje bez uprzedzenia.

Czym jest jaskra?

Jaskra nie jest właściwie jedną chorobą, a całą ich grupą. Cechują się one tym, że prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a także komórek zwojowych siatkówki. Dla chorego jest to równoznaczne z zawężeniem pola widzenia lub całkowitą utratą wzroku. Skąd bierze się jaskra?

Najważniejszą przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Warto wiedzieć, że leczenie jaskry jest możliwe. Polega ono głównie na obniżaniu zbyt wysokiego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego przy użyciu kropli lub innych postaci leków. Ich zadaniem jest ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej. To właśnie jej nadmiar skutkuje podniesionym ciśnieniem i uszkadza nerw. Możliwe jest także leczenie operacyjne. Pomagają w tym nowoczesne aparaty okulistyczne.

Jak wygląda diagnostyka jaskry?

Aby można było mówić o rozwoju jaskry, należy wykazać charakterystyczne zmiany zanikowe w obrębie tarczy nerwu wzrokowego, a także typowe dla tego schorzenia ubytki w polu widzenia. Aby mieć pewność diagnozy, przeprowadza się takie badania diagnostyczne, jak: pomiar ciśnienia śródgałkowego, ocena tarczy nerwu wzrokowego, badanie pola widzenia, gonioskopia. Oprócz tego przeprowadza się SOCT, czyli spektralną optyczną tomografię koherencyjną. Jest to nowoczesne badanie, do którego przeprowadzenia wykorzystuje się bardzo czułe aparaty. Oprócz tego wskazane jest także wykonanie skaningowej laserowej  oftalmoskopii, czyli HRT. Ponieważ jaskra nie zawsze daje objawy, ważne są regularne badania – w przypadku osób zdrowych co dwa lata. Precyzyjna diagnostyka nie byłaby możliwa bez nowoczesnego sprzętu okulistycznego. Taki oferuje www.polandoptical.pl.

Metadane

Diagnostyka jaskry – na czym polega i kiedy się badać?

Jaskra może w najgorszym razie pozbawić wzroku. Można ją powstrzymać, jednak aby to zrobić, musi być wcześnie wykryta. Jak wygląda diagnostyka jaskry?