Grypa – groźna choroba zakaźna.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest wirus grypy. Otóż jest to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo można się nią zarazić. Atakuje górne i dolne drogi oddechowe, a siła ataku zależy w dużej mierze od typu wirusa, z którym mamy do czynienia.

Można wyróżnić 3 główne typy wirusów A, B i C. Każdy z nich ma podtypy, a aktualnie najgroźniejszym, najszybciej się rozprzestrzeniającym i siejącym prawdziwy postrach jest wirus tzw. świńskiej grypy, oznaczany symbolem podtypu AH1N1. U osób zarażonych tym wirusem zauważa się błyskawiczny rozwój choroby, a sam wirus również rozprzestrzenia się w bardzo szybszym tempie. Jest ona również trudna do zahamowania, bo stosowane aktualnie szczepionki nie są skuteczne w walce z tym typem wirusa.

Grypa atakuje wszystkich, niezależnie od płci i wieku, choć pewne grupy wiekowe są bardziej zagrożone niż inne. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych oraz osób z osłabioną odpornością. Te grupy można traktować jako grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę i dlatego niektórzy lekarze zachęcają osoby z tych grup do szczepień ochronnych przeciw grypie.

Powikłania po grypie- czy jest się czego bać?

Wirus grypy wymaga poważnego traktowania. Często bowiem, jeśli nie będziemy słuchać zaleceń lekarza i nie zwolnimy tempa życia na czas choroby, to możemy stać się ofiarą powikłań pogrypowych. Do najbardziej powszechnych należą powikłania ze strony układu krwionośnego, w tym również zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia płuc i oskrzeli oraz powikłania neurologiczne. Ich pojawienie zwykle zaskakuje, bo pojawiają się po ok. 12-18 dniach od zachorowania. Wówczas,  gdy większości osób wydaje się, że mogą o chorobie zapomnieć, atakuje ich ona ze zdwojoną siłą i w dużo groźniejszej dla życia odsłonie. Mając to na uwadze warto w okresie grypy odpuścić i dać sobie przyzwolenie na chorobę. Przez kilka dni nieobecności w pracy świat się nie zawali, a nasze zdrowie z pewnością jest tego warte.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł „Najczęstsze powikłania po grypie” na stronie http://febrisan.pl/porady/najczestsze-powiklania-grypie/